Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 39. tydz. br.

Według East-Fruit w minionym tygodniu na rynku ziemniaków w Polsce ponownie spadły i tak już krytycznie niskie ceny. Na koniec okresu sprawozdawczego ziemniaki na polskim rynku można było kupić już od 0,06 USD/kg, a maksymalne ceny na produkty wysokiej jakości nie przekraczały 0,12 USD/kg. W segmencie marchwi w Polsce sytuacja była stabilniejsza, a ceny lekko spadły do ​​0,18-0,26 USD/kg.

W międzyczasie ceny ziemniaków wzrosły w Rosji o 8-20 procent w ciągu tygodnia do 0,16-0,24 USD/kg. Zwracamy również uwagę, że obecnie ziemniaki na rynku rosyjskim są już o ponad jedną trzecią droższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a trendy cenowe są dodatkowo napędzane przez dość aktywny popyt w okresie przechowywania oraz pogłoski o możliwym niedoborze ziemniaków wysokiej jakości w bieżącym sezonie. Jednocześnie rynek marchwi w Rosji charakteryzował się niewielkim spadkiem cen tylko w segmencie produktów niskiej jakości, które były oferowane do sprzedaży już od 0,12 USD/kg. Marchew o ponadprzeciętnej jakości nadal sprzedawano po cenach sięgających 0,20 USD/kg.

w1

Na Ukrainie spadek cen marchwi był bardziej wyraźny. Duża podaż tych produktów na rynku ukraińskim, na tle trwającej kampanii zbiorów, doprowadziła do tego, że średnia cena marchwi na Ukrainie spadła do 0,14 USD/kg, a ceny produktów wysokiej jakości nie przekraczały 0,18 USD/kg. Tymczasem segment ziemniaków na Ukrainie niewiele się zmienił, a lokalni sprzedawcy nadal oferowali te produkty po 0,14-0,25 USD/kg.

W regionie Azji Centralnej to w segmencie ziemniaków zanotowano największe zmiany, podczas gdy rynek marchwi pozostał dotychczas stabilny. I tak w Uzbekistanie ceny ziemniaków spadły dość znacząco pod koniec tygodnia do 0,21-0,27 USD/kg, podczas gdy w Tadżykistanie nieznacznie wzrosły średnio do 0,22 USD/kg. Marchew na rynku tadżyckim nadal oferowano średnio po 0,13 USD/kg, a na rynku uzbeckim - po 0,19 USD/kg.

Najwyższe ceny marchwi nadal notowano w Mołdawii i były one co najmniej półtora raza wyższe niż w kolejnym kraju pod względem tego wskaźnika. Marchew, podobnie jak tydzień wcześniej, była oferowana na rynku mołdawskim po 0,36-0,42 USD/kg. Segment ziemniaków w Mołdawii pozostał praktycznie niezmieniony w ciągu tygodnia: tutaj nadal warzywa te sprzedawany po 0,21-0,24 USD/kg.

w2

Praktycznie istotnych zmian nie zanotowano na rynkach Gruzji i Białorusi, z wyjątkiem wzrostu importu ziemniaków w tym pierwszym kraju. Ze względu na przejściowy okres poza sezonem w segmencie krajowych, hurtownie przestawiły się na dostawy produktów z Turcji. Niemniej jednak przedział cenowy ziemniaków w Gruzji niewiele się zmienił: 0,20-0,26 USD/kg. Marchew na rynku gruzińskim, podobnie jak tydzień wcześniej, oferowano po 0,21-0,30 USD/kg. Na Białorusi nadal dostępne były ziemniaki i marchew po cenach odpowiednio 0,15–0,19 USD/kg i 0,13–0,19 USD/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE