Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ukraina – ceny ziemniaków w dół

W zeszłym tygodniu ceny ziemniaków na ukraińskim rynku hurtowym ostro zwyżkowały, co z punktu widzenia rynku polskiego było zaskakujące. W Polsce trwa zastój w handlu ziemniakami w dużym hurcie, a ceny zeszły już do poziomu 0,13 zł/kg.

Natomiast na Ukrainie, w krótkim czasie rynek ziemniaka wychylił się w przeciwnym kierunku. Podaż towaru wyraźnie siadła, a ceny szybko dobiły do 2,00 – 3,00 hrywien/kg, czyli około 0,48 – 0,73 zł/kg. W skali tygodnia oznaczało to wzrost o 10 – 15 procent. Co jeszcze bardziej zaskakujące ceny ziemniaków na Ukrainie znalazły się na poziomie wyższym niż rok temu.

Ale ta nadzwyczajna sytuacja trwała krótko. Bieżący tydzień przyniósł szybką korektę. Po pierwsze zbiory ziemniaków na Ukrainie wyraźnie przyspieszyły, w znacznej mierze dzięki poprawie pogody. Pod Rugie, przy okazji wzrostu cen o wiele więcej ziemniaków natychmiast pojawiło się w ofertach sprzedażowych.

Jak również na rynek trafia teraz dużo towaru jakościowo słabego, który musi być szybko sprzedany. I jest oferowany w dużo niższych niż przeciętne cenach. A to ma wpływ na cały rynek. Konsekwencją wypływu tego towaru kiepskiej jakości jest też to, że dysponenci towaru jakościowo dobrego nie śpieszą się z jego wyprzedażą, czekając aż ten słaby z rynku zniknie.

W takich okolicznościach korekta cen była nieunikniona. I teraz zamiast 2,00 – 3,00 hrywien/kg mamy ceny na poziomie 1,60 – 1,90 hrywien/kg, czyli 0,38 – 0,46 zł/kg. Oznacza to spadek średniej ceny o około 25 procent. Natomiast ceny ziemniaków najlepszej jakości są obecnie na poziomie 2,00 – 2,50 hrywny/kg, czyli 0,48 – 0,60 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE