Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ukraina – następny sezon lepszy dla ziemniaków

Obecny sezon to już drugi z rzędu, gdy na Ukrainie spada popyt na sadzeniaki wysokiej jakości. Między innymi o tym mówił Siergiej Rybałko prezes Ukraińskiego Związku Producentów Ziemniaków na konferencji w Kijowie.

S. Rybałko stwierdził, że zdecydowana większość producentów ziemniaków na Ukrainie ponownie musiała zrezygnować z zakupu kwalifikowanego materiału siewnego. Powodem jest to, że już drugi sezon z rzędu ceny ziemniaków na ukraińskim rynku utrzymują się poniżej kosztów produkcji. Doprowadziło to finanse większości producentów ziemniaków do stanu bliskiego krytycznemu.

Ceny sadzeniaków są obecnie na poziomie 4,00 – 7,00 UAH/kg (0,37 – 0,66 euro/kg), czyli na takim samym, jak przed rokiem. Natomiast popyt na nie jest do trzech razy niższy niż rok temu.

S. Rybałko stwierdził jednak, że tak trudna sytuacja może się przyczynić do tego, że kolejny sezon może być cenowo o wiele lepszy i sektor będzie miał szansę wyjść z kryzysu. „Dwa fatalne kolejne sezony stały się rodzajem filtru dla rynku ziemniaków. Z rynku zniknęli najmniej efektywni producenci. Zostali profesjonaliści, którzy potrafią sobie radzić również w trudnej sytuacji.

Słowa kluczowe: ziemniaki, Ukraina, sadzeniaki, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE