Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ziemniaki są tanie, ale nie rekordowo tanie

2020-08-11 10:00

Oczywiście trudno porównywać ceny w sezonie bieżącym i poprzednim. Tamten był ewenementem. Bardzo niskie zbiory zadecydowały o tym, że poziom cen (zwłaszcza w pierwszej połowie sezonu) był ponadprzeciętny. Teraz jest jeszcze za wcześnie aby przewidywać konkretne liczby odnośnie poziomu zbiorów ziemniaków w roku 2020, bo jeszcze sporo może się wydarzyć, ale wiadomo, że warzyw tych będzie dużo więcej niż rok temu.

Dużo więcej jest ich w fazie wczesnej, co przełożyło się na dużą przecenę ziemniaków w krajowym dużym hurcie. Obecnie ceny ziemniaków żółtych odmian w jakości handlowej na rynek świeży to najczęściej 0,30-0,40 zł/kg. Ostatnio mieliśmy minimalny ich wzrost (+2,9 procent) z powodu trudniejszych warunków zbioru, ale generalnie podaż utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza w zestawieniu z ograniczonym popytem. Ceny na giełdach to teraz 4,00-5,00 zł/worek 15 kg, choć wiadomo, że i za 3,00 zł można kupić.

Jak widać na wykresie cena średnia w dużym hurcie jest na dość niskim poziomie, ale do „stanu alarmowego”, czyli cen z sierpnia 2014 jeszcze brakuje. I na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że tak niskie ceny (przypomnijmy, że na początku września 2014 roku średnia wynosiła 0,24 zł/kg, a na początku września 2012 było to nawet 0,23zł/kg) raczej nie grożą. Z drugiej strony nie ma też widoków na ich poprawę (jak w 2012 właśnie). Nasi najwięksi importerzy (Rumunia, Mołdawia) mają teraz dużo swoich ziemniaków i cen tam są relatywnie niskie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE