Cebula – największe rozczarowanie sezonu?
W zasadzie można by powiedzieć, opierając się braku zmian średniej ceny sprzedażowej w dużym hurcie, która pozostaje „zamrożona” od niemal szesnastu tygodni, że na rynku cebuli nie dzieje się nic. Jednak taki opis sytuacji byłby nieco zbyt powierzchowny.
Ostatnie tygodnie przyniosły pewne zmiany cenowe na rynku świeżej cebuli. Tak jak w przypadku innych krajowych warzyw, wywołane one były w dużej mierze przez nadejście mroźnej pogody. Ale zmiany te były minimalne, miały charakter korekt i to raczej o charakterze lokalnym (tam gdzie było dotąd najtaniej). Zmiany te poza wszystkim nie wyszły poza granice dotychczasowego przedziału cen dla cebuli w dużym hurcie.
Na tle wspomnianych innych krajowych warzyw (nawet korzeniowych, które też niezbyt mocno zareagowały cenami na nowe warunki), cebula i jej ceny są ewidentnym rozczarowaniem Ceny w dużym hurcie znajdujące się w przedziale 0,28 – 0,40 zł/kg (dla cebuli sortowanej i zapakowanej w worki), to sytuacja bardzo zła dla producentów. Widach to na wykresie poniżej.
Tylko jeden z sezonów w naszym zestawieniu był gorszy. Zaledwie jeden na siedem! Co gorsza, źle jest nie tylko w Polsce. Rynek cebuli znajduje się w dołku zarówno u naszych wschodnich sąsiadów, jak i w krajach unijnych, Holandii nie wyłączając, gdzie ceny dla producentów spadły do 0,06 – 0,07 euro/kg, a ceny cebuli w workach do poziomu nawet poniżej 0,10 euro/kg.
Cebula już teraz jest dużym rozczarowaniem na tle wielu innych krajowych warzyw. I wiele wskazuje na to, że takim rozczarowaniem będzie też w dalszej części sezonu. Przede wszystkim dlatego, że jej zapasy są w kraju znaczne, a póki co nie widać większych szans na dobry eksport. A ten właśnie czynnik mógłby znacząco odmienić rynek cebuli. Drugim takim czynnikiem mogłyby być duże straty w przechowywaniu cebuli. Czy skala strat przechowalniczych będzie tak duża, aby wpłynąć na ceny? Na razie wydaje się to wątpliwe.
Zobacz więcej: Cebula