Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl HURT (11-17.08.2008)

2008-08-16 00:00
Minął drugi tydzień sierpnia w którym utrzymywały się niskie ceny większości owoców, zarówno deserowych jak i skupowanych do przetworzenia. Pomimo zeszłotygodniowych zapowiedzi cena jabłek przemysłowych nie wzrosła znacząco i wciąż jest na poziomie ok. 0,15 zł/kg w skupie.

Jabłka deserowe również są tanie, za odmiany Paula Red i Delicates (kaliber 70+) można otrzymać 1,10-1,20 zł/kg. Nie lepiej jest ze śliwkami, deserowe w I klasie jakości, na eksport mają cenę około 1,65 zł/kg. Śliwki do przetwórstwa skupowano w minionym tygodniu po 0,40 – 0,45 zł/kg, a popyt na nie był mały.

W ubiegłym tygodniu zaczął się skup aronii. Historia podobna do tej ze skupem wiśni i jabłek – ceny bardzo niskie. Za kilogram aronii w skupie można dostać od 0,65 do 0,85 zł. Przypomnijmy, iż w zeszłym roku ceny aronii w skupie, w pierwszej dekadzie sierpnia wynosiły około 2,50 zł/kg. Wyjątkiem są maliny do przetwórstwa, ich cena, utrzymująca się na poziomie około 4 zł/kg, jest porównywalna z zeszłoroczną.

W drugim tygodniu sierpnia ceny warzyw miały tendencję zniżkową lub pozostawały na w miarę stabilnym poziomie. Najbardziej taniała papryka czerwona. Trend ten zaczął się na początku minionego tygodnia, który papryka zaczynała ze średnią ceną 3,15 zł/kg, by zakończyć go z ceną na poziomie 2,25 zł/kg. Analogiczna sytuacja dotyczyła papryki żółtej. Natomiast ceny papryki zielonej i białej pozostawały w zeszłym tygodniu na stabilnym poziomie 1,75-1,80 zł/kg. Stabilna pozostawała cena marchwi (średnio 0,70 zł/kg) i ziemniaków (średnio 0,50 zł/kg). Nieznacznie wahały się ceny buraków, kapusty białej, czerwonej i włoskiej, ale na razie trudno ocenić czy zmiany cen tych warzyw mają jakiś trwale ukierunkowany charakter.

Ustabilizowała się cena pomidorów, jest ona tak niska, że już raczej nie powinna spadać. Za pomidory wielkości B i BB płacono od 6,60 do 7,50 zł/karton 6 kg.

Tendencję zwyżkową cen można było w zeszłym tygodniu zauważyć w przypadku: kalafiorów i brokułów, kapusty pekińskiej oraz fasolki szparagowej. Rosnące ceny tych warzyw wynikają ze spadku ich podaży na rynku. Wysyp kalafiorów na południu skończył się i średnia cena za różę poszła pod koniec tygodnia w górę do poziomu średniego 1,75 zł. Podobnie było z ceną brokułów, która na koniec tygodnia wynosiła średnio 1,55 zł/szt.

Koniec minionego tygodnia przyniósł wzrost cen kapusty pekińskiej do średniego poziomu 1,25 zł/kg. Powodem była zmniejszająca się podaż kapusty na rynku. Sytuacja ta raczej nie zmieni się w najbliższym czasie.

Cena fasolki szparagowej wzrosła w ostatnim tygodniu ze średniego poziomu 2,05 do 2,65 zł/kg. Na rynku mało jest fasolki z pola, a jej jakość nie jest najlepsza. Sytuacja ta, również nie ulegnie szybko zmianie.

Źródło: fresh-market.pl (ms)



Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem