Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (18-24.05.2009)

2009-05-24 00:00
W trzecim tygodniu maja ceny jabłek przeznaczonych na eksport pozostawały stabilne. Tak jak przed tygodniem średnia cena czerwonych odmian w kalibrze 70+ (wliczając opakowanie kartonowe) wyniosła 1,70 zł/kg.

Idaredy miały nieco wyższą cenę średnią – 1,75 zł/kg. Również, jak przed tygodniem za Golden Delicious płacono do 2,20 zł/kg, a za Mutsu do 2,50 zł/kg (ceny te również zawierają koszt opakowania kartonowego). Generalnie na rynku odczuwalny jest spadek rosyjskiego popytu na jabłka.

Ceny truskawek generalnie spadały, jednak były bardzo niestabilne i nawet w ciągu jednego dnia średnia cena mogła się wahać w granicach kilkudziesięciu procent. Ceny zamykały się w widełkach 3,50 – 7 zł/kg. Truskawek na giełdy trafia już całkiem dużo, jednak widać też pewne kłopoty z ich jakością (wynikające ze złych warunków pogodowych w okresie, gdy zawiązywały się kwiaty) – owoce w większości są małe. Producenci truskawek oczekują z niepokojem na rozpoczęcie skupu przez zakłady przetwórcze, które jest przewidywane na około 10 czerwca. Informacje o zapasach mrożonych owoców i spekulacje na temat niskich cen skupu nie napawają plantatorów optymizmem.

Na rynku świeżych warzyw trzeci tydzień maja upłynął pod znakiem mocnych spadków cen pomidorów i ogórków szklarniowych oraz rozchwianych cen młodej kapusty i kalafiorów. Ogórki, w relacji tydzień do tygodnia taniały ze średniego poziomu 2,95 zł/kg do 2,70 zł/kg (długie) i 3,55 zł/kg do 2,85 zł/kg (krótkie). Ceny pomidorów spadały z poziomu 4,17 zł/kg do 3,17 zł/kg (wielkość B) i z 4,49 zł/kg do 3,58 zł/kg (BB).

Niestabilne były ceny młodej kapusty oraz kalafiorów. Z dnia na dzień ich cena potrafiła zmieniać się o złotówkę na sztuce (czyli o kilkadziesiąt procent). Można się spodziewać, iż zwłaszcza ceny kalafiorów będą w najbliższym okresie ulegać znaczącym wahaniom, gdyż podaż tych warzyw jest silnie skorelowana z warunkami pogodowymi.

Inną tendencją, jaką dało się zaobserwować w minionym tygodniu, był spadek cen warzyw importowanych. Jedynie cena importowanych porów umocniła się, natomiast spadały ceny importowanej cebuli, marchwi oraz papryki i były to spadki sięgające kilkunastu procent. Powoli taniały też importowane młode ziemniaki (ceny na poziomie około 2 zł/kg) oraz importowana młoda marchew (około 3 zł/kg). Na krajowe młode ziemniaki i marchew w ilościach hurtowych trzeba będzie jeszcze poczekać.

Źródło: www.fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem