Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Warzywa w Rosji tańsze niż na Ukrainie

Zestaw barszczowy to buraki, cebula, marchew i biała kapusta plus ziemniaki. Według informacji analityków -Inform: warzywa i owoce w Rosji hurtowa cena zestawu warzyw była, według stanu na 23 września, aż o 30,1 proc. niższa niż na Ukrainie. Hurtowa cena ziemniaków była zaś w Rosji niższa o 22 proc.

Największe różnice między oboma rynkami utrzymują się w cenach cebuli. Na Ukrainie cebula jest niemal dwa razy droższa niż w Rosji. Najmniejsze różnice natomiast dotyczą cen marchwi, która na Ukrainie sprzedawana była tylko 5 proc. drożej niż w Rosji. Ceny kapusty i buraków były, na ukraińskim rynku, o 18 – 25 proc. wyższe niż na rynku rosyjskim.

Eksperci APK-Inform zauważają, że wahania w produkcji warzyw i ziemniaków w Rosji są mniej widoczne niż na Ukrainie, a to ze względu na znacznie większy udział produkcji w dużych firmach – gospodarstwach ogrodniczych w tym pierwszym kraju. Na Ukrainie zdecydowanie większy jest udział produkcji z indywidualnych gospodarstw. Na Ukrainie również większe gospodarstwa to firmy głównie rodzinne, które płynniej i szybciej potrafią reagować na zmiany w sytuacji rynkowej niż duże gospodarstwa rosyjskie.

Słowa kluczowe: warzywa, ceny warzyw, Ukraina, Rosja
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE