Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Ułatwienia celne na Ukrainie

Kodeks został podpisany przez ukraińskiego prezydenta jeszcze w kwietniu, ale obowiązuje dopiero 1 czerwca. Wprowadza on do prawa celnego Ukrainy wiele innowacyjnych rozwiązań. Najważniejszym z nich jest ograniczenie maksymalnego czasu trwania odprawy celnej do 4 godzin od momentu rozpoczęcia procedury odprawy i złożenia wymaganych dokumentów. Dotychczasowa odprawa mogła trwać do 24 godzin. Jeśli odprawa będzie trwała dłużej niż 4 godziny, będzie można domagać się kompensacji za straty wynikające z przetrzymywania towaru. Nowością jest także wprowadzenie personalnej odpowiedzialności organów celnych za błędne decyzje, działania niezgodne z prawem i bezprawne przeciąganie odprawy celnej. Wprowadzono także instytucję postaudytu. Polega ona na tym, że organy celne będą mogły przeprowadzać dodatkowe kontrole już po zakończeniu odprawy celnej i wprowadzeniu towaru do obrotu rynkowego.

Zmiany rozwiązują też jeden z najwiekszych problemów, jaki mają przedsiębiorstwa handlujące z Ukrainą, a więc brak precyzyjnych zasad określania wartości celnej eksportowanych towarów. Nowe przepisy ograniczają wykaz dokumentów, wymaganych przez celników w celu potwierdzenia wartości celnej danego towaru. Od przedsiębiorcy wymagane będzie tylko przedstawienie trzech dokumentów: deklaracji celnej, faktury oraz deklaracji wartości celnej. Dokumenty te można złożyć w formie elektronicznej jeszcze przed przybyciem towaru do urzędu celnego. Jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych przez nowe przepisy polega na zadeklarowaniu towarów oraz środków transportu poprzez złożenie elektronicznej deklaracji i innych dokumentów oraz przeprowadzeniu przez urząd celny odprawy na podstawie takiej właśnie elektronicznej dokumentacji.

Korzystny dla przedsiębiorców jest również zapis, że w przypadku uzasadnionych wątpliwości organ celny pisemnie poinformuje przedsiębiorcę o przyczynach niezastosowania podstawowej metody wyznaczania wartości celnej towarów, a ciężar udowodnienia nieprawidłowości spadnie na urząd celny, a nie jak dotychczas na samego przedsiębiorcę. Przepisy nowego Kodeksu dają również przedsiębiorcy możliwość wyboru dowolnego urzędu celnego w celu odprawy towarów. Istotnym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy funkcjonują w obrocie międzynarodowym powyżej 3 lat i nie budzą zastrzeżeń organów celnych Ukrainy jest wprowadzenie instytucji "wiarygodnego operatora gospodarczego". Taki handlowiec może korzystać z uproszczonych procedur celnych. Pozytywnym skutkiem wejścia w życie nowego Kodeksu jest także zniesienie odpowiedzialności karnej za naruszenie prawa celnego Ukrainy. W zamian jednak uległy podwyższeniu kary finansowe za tego rodzaju naruszenia.

Słowa kluczowe: Ukraina, eskport, przedsiębiorca, cła
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE