Będą wyższe ceny jabłek Gala?
Gala pozostaje jedną z najbardziej popularnych odmian jabłek oferowanych na rynkach krajów Unii Europejskiej. Również na rynku polskim i w polskim eksporcie tych owoców, bo to właśnie na Galę, a dokładniej na jej paskowane sporty jest najwyższy popyt. Z tego powodu hurtowe ceny Gali utrzymują poziom wyższy niż ceny innych odmian.
Tak jest i w obecnym sezonie. Paskowane sporty Galo w poszukiwanym kalibrze 70+, z KA, są obecnie wyceniane na 1,60-2,00 zł/kg (Gala Must ma niższe ceny – na poziomie 1,20-1,30 zł/kg). Dla porównania jabłka Golden Delicious – najpopularniejsza ilościowo odmiana w UE, są skupowane w Polsce po 1,30-1,40 zł/kg (także owoce z KA i w kalibrze 70+), zaś tzw. „czerwonaki” mają najczęściej ceny z przedziału 0,80-1,00 zł/kg. Dodajmy, ze ceny drobniejszej Gali, kalibru 65+ (których to owoców jest więcej w komorach) to obecnie 1,30-1,60 zł/kg za paskowane sporty.
A zatem ceny Gali są generalnie wyższe niż ceny innych odmian. Ale co ciekawe, i widać to na wykresie powyżej, wciąż cena średnia w dużym hurcie za tę odmianę pozostaje nieco poniżej poziomu zeszłorocznego. Różnica jest już minimalna (1,80 zł/kg vs 1,85 zł/kg rok wcześniej dla owoców 70+), ale jeszcze jest, w czasie gdy dla czerwonych innych odmian, tańszych niż Gala, ta relacja jest odwrotna (np. dla Szampiona jest to średnio 0,90 zł/kg vs 0,75 zł/kg rok temu).
Pytanie zasadnicze dla producentów Gali brzmi natomiast: czy ceny tych jabłek dadzą radę wzrosnąć w kolejnych tygodniach 2023 roku? Wszak na ich przechowywanie w komorach z kontrolowaną atmosferą trzeba ponieść koszty znacznie wyższe niż w zeszłym roku i latach wcześniejszych. A przypomnijmy – i to też widać na wykresie powyżej , w sezonie 2021/2022 ceny Gali na wiosnę 2022 były w zasadzie na poziomie tych z grudnia 2022.
Jakie są szanse na zwyżkę tym razem? Wydaje się, że większe niż w zeszłym sezonie. Przede wszystkim mamy aktywny i wysoki popyt na Galę. Informują o nim również polscy eksporterzy. Po wtóre zapasy tej odmiany w europejskich krajach-członkach WAPA są wyraźnie niższe. Wg danych na 1 grudnia 2022 roku było to 483 tys. ton w stosunku do 586 tys. ton tok wcześniej (-18 procent). W Polsce te szacunki mówiły o wolumenie 160 tys. ton w stosunku do 200 tys. ton rok wcześniej (-20 procent). Jeśli ceny polskiej Gali wejdą w trend wzrostowy jeszcze w zimie, będzie to taki pierwszy sezon od trzech lat.