Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 14 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3218 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – katastrofa na rynku brokułów i kalafiorów

brokuły i kalafiory
  |   Źródło:
Ten sezon dla hiszpańskich brokułów i kalafiorów jest katastrofalny, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com. I to pomimo faktu, że odnotowano duże straty w zbiorach, a popyt na te warzywa jest wysoki.

Pogoda spowodowała znaczne straty w hiszpańskich zbiorach brokułów. Na jesieni występowały obfite opady w połączeniu z wyższymi niż zwykle. Zbiory w tym sezonie rozpoczęły się prawie dwa tygodnie później. Jednak pomimo strat w produkcji i wysokiego popytu ceny brokułów spadły na dno. Powodem tego stanu rzeczy ma być nadmierna podaży. Jak do tej pory sezon można opisać jako katastrofalny.

"Nadmiar wilgoci i wysoka temperatura spowodowały wiele problemów z jakością brokułów. Duża część zbiorów, do 70 procent na niektórych obszarach Murcji, musiała zostać odrzucona" - mówi Nacho Domènech, wiceprezes departamentu brokułów i kalafiorów firmy Proexport.

Pomimo faktu, że produkcja mocno ucierpiała i dostawy zostały skorygowane, to "ceny pozostają poniżej kosztów produkcji", mówi Domènech. "Chociaż spodziewaliśmy się niedoborów brokułów z powodu strat spowodowanych przez zgniliznę, a popyt jest wysoki, to nadal istnieje nadpodaż". Włochy są jedynym konkurentem w Hiszpanii w miesiącach zimowych i jeszcze bardziej ucierpiały na skutkach deszczu. Chociaż niektórzy temu zaprzeczają, wydaje się, że areał brokułów urósł szybciej niż się spodziewano, ponieważ nie jest logiczne, aby ceny były tak niskie, podczas gdy popyt jest dobry, do tego było tak wiele strat i nie ma konkurencji ze strony Włoch."

W ubiegłym roku sytuacja wyglądała inaczej. "Mieliśmy trudny początek sezonu z powodu niedoborów brokułów, ale ceny pozostały wysokie", mówi eksporter. "Ostrzeżenia o problemach z transportem we Francji również wyrządziły nam szkodę w tym roku, ale to jest coś, co nasi klienci zrozumieli, ponieważ to nie była nasza wina."

Kalafiory
Ceny kalafiorów również są bardzo niskie. "W przeciwieństwie do brokułów plon tych warzyw nie ucierpiał tak bardzo od opadów, ale ponieważ nie było zimno tej jesieni, plony w Hiszpanii gwałtownie wzrosły. Regiony w Europie, w których zbiory powinny być już zakończone, nadal uprawiają kalafiory. Chodzi tu region Bretanii i niektóre obszary w Anglii. Mamy nadzieję, że temperatury wkrótce spadną, tak że podaż kalafiorów i brokułów zostanie wreszcie opanowana", konkluduje Nacho Domènech.

Słowa kluczowe: brokuły, kalafiory, warzywa, Hiszpania

Podobne
Brokuły
2018-12-04 16:44
Hiszpania – wysoki popyt na brokuły
Popyt na hiszpańskie brokuły utrzymuje się na wysokim poziomie, za to problemem jest podaż tych warzyw, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Kalafiory
2018-11-26 12:00
Kalafiory – sezon 2018 mocno zróżnicowany
Tegoroczny sezon krajowych kalafiorów w dużym hurcie właśnie finiszuje. Można więc wstępnie go podsumować.
czytaj więcej
Brokuły
2018-11-20 15:00
Drożej za brokuły
Końcówka sezonu krajowych brokułów upływa pod znakiem wzrostu cen tych warzyw.
czytaj więcej
Kalafior
2018-11-16 10:01
Francja – trudny początek sezonu kalafiorów
Tegoroczny początek sezonu kalafiorowego we francuskiej Bretanii jest trudny, czytamy na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Brokuły
2018-10-31 15:00
Mały popyt na brokuły
Ostatnie tygodnie przyniosły znaczący wzrost podaży brokułów na polskim rynku. Za to popyt na te warzywa uległ zmniejszeniu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.