Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kalafiory – sezon 2018 mocno zróżnicowany

2018-11-26 12:00

Kończy się tegoroczny sezon polskich kalafiorów. W małym hurcie potrwa on jak zwykle nieco dłużej, ale w hurcie dużym to już kwestia dni. Eksport już się zakończył, również przetwórstwo finiszuje ze skupem tych warzyw.

To dobry moment na podsumowanie finiszującego sezonu. I pierwsze, co się rzuca w oczy, jeśli chodzi o tegoroczne ceny, to duże amplitudy ich wahań w kolejnych etapach sezonu. Co prawda wahania cen są dość charakterystyczne dla hurtowego handlu kalafiorami, ale w tym roku te różnice między „dolinami” a „szczytami” krzywej cenowej były szczególnie duże. Widać to na wykresie poniżej.

wykres

Jak widać, zaczęło się w maju od wysokich cen (średnia cena sprzedażowa 4,20 zł/szt. 29 maja), potem kalafiory mocno potaniały (do 1,75 zł/szt.), aby wyraźnie odbić w ostatniej dekadzie czerwca (do 3,00 zł/szt.). Kolejny trend zwyżkowy przyszedł w lipcu. W ogromnym stopniu był to wynik suszy i brakach w bieżącej podaży. I 26 lipca cena średnia w dużym hurcie znalazła się w konsekwencji na rekordowym poziomie (3,50 zł/szt.)

Potem mieliśmy wysyp sierpniowy (stosunkowo krótki), po którym przyszedł długi okres niskiej podaży i bardzo wysokich cen – od 24 sierpnia do 14 października (średnia cena do 3,30 zł/szt.). Na koniec sezonu przyszedł obfity, jesienny wysyp i ceny znacząco spadły, tak że w połowie listopada znalazły się one na jednym z najniższych poziomów w ostatnich latach (1,70 zł/szt. w okolicach 10 listopada).

Jak widać ceny w sezonie 2018 były bardzo niestabilne i potrafiły szybko się zmieniać o duże wartości. Nie mniej wedle opinii uczestników rynku i tak był to jeden z lepszych sezonów pod względem cenowym, bo w drugiej jego połowie ceny były wysokie przez długi okres. Gorzej sezon ten wypada pod względem zbiorów. Kalafior plonował bardzo słabo w pierwszej części sezonu, a przyczyną były susze i upały. Zbiory były tak słabe, że wysokie ceny nie wszystkim zrekompensowały straty w plonie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE