Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3238 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 20. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
W dwudziestym tygodniu bieżącego roku zanotowano spadek cen cebuli w Rosji i w Gruzji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com o rynku cebuli w krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Według danych EastFruit w minionym tygodniu ceny wyraźnie cebuli wzrosły tylko w Mołdawii i Tadżykistanie, podczas gdy w Rosji i Gruzji odnotowano ich spadek. Tymczasem w innych krajach sytuacja niewiele się zmieniła, a ukraińscy producenci zaczęli dostarczać cebulę odmian bardzo wczesnych.

Ceny zeszłorocznej cebuli w Rosji spadły o 5 procent w ciągu tygodnia, osiągając 0,51 USD/kg, chociaż poprzednio obserwowano na rynku rosyjskim przez trzy tygodnie pozytywny trend cenowy. Ogólnie rzecz biorąc, spadek cen był spowodowany zarówno niską jakością resztek zapasów cebuli krajowej, jak i rosnącą podażą importowanej cebuli wczesnej. Głównymi dostawcami importu pozostały kraje Azji Środkowej i Egiptu, a ceny wczesnej cebuli wahały się od 0,70 do 0,77 USD/kg.

Te same kraje-dostawcy były kluczowymi graczami na rynku ukraińskim, chociaż w tym przypadku nie było znaczących zmian cen, a cena średnia pozostała na poziomie 0,76 USD/kg. W międzyczasie rolnicy z południowych regionów Ukrainy poinformowali o początku sezonu na bardzo wczesne odmiany cebuli. Jednocześnie ceny pierwszych partii tej cebuli spadły gwałtownie i pod koniec tygodnia znalazły się na poziomie ​​0,57 - 0,65 USD/kg.

Tymczasem najbardziej aktywna dynamika zmian cen cebuli w omawianym tygodniu została odnotowana w Gruzji i Mołdawii. Na rynku gruzińskim ceny spadły o 12 procent do 0,55/USDkg, podczas gdy w Mołdawii, wręcz przeciwnie, wzrosły o 22 procent, osiągając 0,61 USD/kg. Liderem, jeśli chodzi o wysokość cen, nadal pozostaje Polska przy średnim ich poziomie 0,84 USD/kg.

W tym sezonie na rynku Tadżykistanu oferowano najtańszą cebulę. Warto zauważyć, że w omawianym tygodniu tamtejsze ceny cebuli z zeszłorocznych zbiorów i tej z bieżącego roku były prawie równe i mieściły się w przedziale 0,29-0,30 USD/kg.

Podobne
Cebula
2019-05-16 07:58
Problemy z cebulą
Sezon 2018/2019 na rynku cebuli był jednym ogromnym problemem. Jeszcze się on nie zakończył, a już widać, że początek sezonu nowego też do łatwych nie będzie należał.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-15 11:00
Białoruś – cebuli wystarczy, twierdzą władze
Zapasy cebuli na Białorusi są wystarczające, aby rynek miał zapewnione dostawy tego warzywa do końca sezonu, twierdzą władze Białorusi. Pisze o tym portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-15 09:00
Austria – cebula bije kolejne rekordy cenowe
Ceny cebuli w Austrii biją kolejne historyczne rekordy. Przyczynia się do tego również opóźnienie w produkcji cebuli wczesnej na sezon 2019.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-13 08:41
Regionalny rynek cebuli – 19. tydz. br.
Załamanie cen na Ukrainie i ich dalszy wzrost w Polsce oraz Federacji Rosyjskiej, tak w skrócie wyglądał dziewiętnasty tydzień roku na rynku cebuli w monitorowanych przez portal east-fruit.com krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-10 08:50
Holandia – to już ostatnie partie cebuli
Jeszcze dwa, najdalej trzy tygodnie i handel holenderską cebulą się zakończy. Nie ma mowy, aby w tym roku starczyło jej do lipca.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-09 15:52
Pogoda nie sprzyja wczesnej cebuli
Podaż cebuli ze zbioru 2018 jest na wyczerpaniu, a tymczasem cebula wczesna w Polsce ma wyraźnie pod górę z powodu pogody.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-08 14:29
Rosja – wzrost cen cebuli przyspiesza
Coraz większy deficyt w podaży cebuli prowokuje coraz szybszy wzrost cen tego warzywa na rosyjskim rynku. I to mimo importu młodej cebuli z Uzbekistanu i i Kazachstanu, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.