Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 3 lipca 2020. Od wczoraj dodano 4846 ceny w 37 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Kalafiory – ceny jak przed rokiem

Kalafiory
  |   Źródło:
Początek czerwca przyniósł znaczącą zmianę sytuacji cenowej w hurtowym handlu kalafiorami. Scenariusz tych zmian wydaje się niemal identyczny jak ten sprzed roku.

W końcówce maja ceny krajowych kalafiorów pozostawały relatywnie wysokie. Piszemy „relatywnie”, jako że były one wyższe od tych z poprzednich sezonów, ale nie od zeszłorocznych. W maju 2018 roku deficyt podaży kalafiorów był bardzo duży, a ich średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie osiągnęła pułap 4,20 zł/szt. W tym roku najwyższa wartość tej ceny po 25 maja wyniosła 3,60 zł/szt.

Jak widać na naszym wykresie, początek czerwca przyniósł zasadniczą zmianę w sytuacji na hurtowym rynku kalafiorów. Podaż szybko zaczęła rosnąć dzięki bardziej sprzyjającej pogodzie, a ceny rozpoczęły dynamiczny trend spadkowy.

Na naszym wykresie widać, że trend ten jest bardzo podobny do tego sprzed roku, a w bieżącym tygodniu niemal się z tamtym pokrywa. Można oczekiwać, że wzorem sezonu 2018 i teraz ceny będą kontynuowały zniżkę. Oczywiście trzeba pamiętać, iż w przypadku kalafiorów to pogoda ma ogromny wpływ na ceny i zmiany krótkookresowych trendów.

Teraz ceny sprzedażowe w dużym hurcie to 2,00 – 2,80 zł/szt., o 22 procent niższe od szczytu z końca maja. Dalszy ich spadek w perspektywie tego tygodnia wydaje się przesądzony. Jeśli dalej utrzyma się „scenariusz zeszłoroczny”, to wkrótce cena średnia tych warzyw powinna zejść poniżej 2 zł za sztukę.

Podobne
Kalafiory
2019-05-30 13:07
Kalafiory – ceny wysokie, ale…
Początek tegorocznego sezonu polskich kalafiorów przebiega pod znakiem dość wysokich cen. Ale jak ceny te wypadają w porównaniu z latami poprzednimi?
czytaj więcej
Kalafiory
2019-05-21 19:16
Poprawa podaży kalafiorów
Wystarczyło parę dni i podaż krajowych kalafiorów wyraźnie się poprawiła. Doszło także do poprawy w zakresie jakości tych warzyw.
czytaj więcej
Kalafiory
2019-05-14 13:46
Kalafiory mają wyraźnie pod górę
W tym roku polskie kalafiory mają wyraźnie pod górę, a winna temu jest oczywiście pogoda. Jak to się przekłada na ceny w hurcie.
czytaj więcej
Kalafiory
2019-05-07 14:08
Są już pierwsze polskie kalafiory
Na rynek hurtowy trafiły już pierwsze polskie kalafiory. Podaż tych warzyw jest oczywiście na razie ograniczona, ale ceny, co ciekawe, są w zasadzie identyczna jak przed rokiem.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.