Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kalafiory – ceny wysokie, ale…

2019-05-30 13:07

W tym roku wiosna przyniosła niekorzystną pogodę, która negatywnie odbija się na produkcji wczesnych warzyw. Dotyczy to także upraw kalafiorów. Ostatnie tygodnie były chłodniejsze, a przede wszystkim przyniosły ulewne opady deszczu, które w wielu rejonach kraju, zwłaszcza na południu nie tylko spowodowały zmniejszenie plonów, ale wręcz ich zniszczenie.

Ta sytuacja odbija się na realiach cenowych w polskim hurcie warzyw. Ceny kalafiorów zamiast spadać, to w ostatnich dniach zaliczyły korektę w górę. Teraz ceny sprzedażowe tych warzyw w dużym hurcie znajdują się w przedziale 3,20 – 3,80 zł/szt., zależnie od kalibru, jakości i rejonu kraju. To jest o 9,4 procent drożej niż jeszcze na początku bieżącego tygodnia.

Ceny te są znacząco wyższe od tych z analogicznego okresu wielu poprzednich sezonów, co widać na naszym wykresie poniżej. Jednak widać na nim również, że bieżące ceny, chociaż dość wysokie, to nie są rekordowe. W zeszłym roku do końca maja mieliśmy jeszcze większy kryzys podażowy, a ceny przekraczały poziom 4,00 zł/szt.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE