Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 3155 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – w 2018 wzrósł import pomidorów z Turcji

Pomidory
  |   Źródło:
Wzrost dochodów gospodarstw domowych i spadek krajowej produkcji pomidorów szklarniowych były głównymi przyczynami wzrostu ukraińskiego importu pomidorów z Turcji, pisze portal east-fruit.com.

W 2018 roku, według analityków EastFruit, Ukraina sprowadziła z Turcji prawie 53 tys. ton pomidorów szklarniowych o wartości 25,3 mln USD. W związku z tym w relacji rok do roku przywóz pomidorów z Turcji na Ukrainę wzrósł o 70 procent pod względem wartości i o 66 procent w naturze.

Wzrost importu pomidorów na Ukrainę wynikał ze wzrostu dochodów gospodarstw domowych i spadku produkcji warzyw szklarniowych w kraju. Ten ostatni był zaś konsekwencją wysokich cen energii przy niskiej efektywności energetycznej starych szklarni. Jednocześnie nowocześni producenci szklarniowi nadal zwiększali produkcję i eksport warzyw.

Według opinii Ludmiły Nałbat, ekonomistki i dyrektor handlowej Domu Handlowego Kalinovka-Premium, wygłoszonej na konferencji "Owoce i warzywa Ukrainy-2018: wektor na eksport", w 2018 roku powierzchnia szklarni na Ukrainie wynosiła tylko 280 hektarów. Na przykład w Holandii powierzchnia szklarni wynosi 6 tys. hektarów. Ponadto, według jej danych, na Ukrainie istnieje około 8 tysięcy hektarów produkcji pod osłonami foliowymi rolników i gospodarstw domowych, chociaż informacje te są bardzo przybliżone, jako że statystyki dla tych obiektów nie istnieją.

Oprócz pomidorów, Ukraina sprowadziła z Turcji w roku 2018 także 12 tys. ton świeżego ogórka, 4,6 tys. ton słodkiej papryki, 2,1 tys. ton cukinii. Bakłażany, kapusta i sałaty, kalafiory, brokuły, czosnek, marchew i suszone warzywa były importowane w mniejszych ilościach.

W tym samym czasie Ukraina aktywnie eksportowała rośliny strączkowe do Turcji. Dochód z eksportu roślin strączkowych na tym kierunku wyniósł w 2018 roku nieco ponad 7 mln dolarów.

Podobne
źródło foto: www.tgrthaber.com.tr
2019-02-05 10:56
Turcja – powódź w mandarynkowych sadach
W Turcji, w regionie miejscowości Adana rozpoczął się zbiór mandarynek po tym, jak uprawy tych owoców zostały zalane przez powódź, o czym pisze portal www.freshplaza.com powołując się na lokalne źródło www.tgrthaber.com.tr.
czytaj więcej
Pomidory
2019-02-04 10:00
EU – mniej pomidorów?
Komisja Europejska przewiduje niewielkie spowolnienie wzrostu produkcji i konsumpcji świeżych pomidorów, pisze portal www.freshplaza.com powołując się na hiszpańskie źródło fepex.es.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-01-30 09:00
Przegląd rynku pomidorów i ogórków – 4 tydz. br.
Znaczna redukcja dostaw z Turcji doprowadziła w niektórych krajach regionu do podwyżek cen warzyw szklarniowych - przegląd czwartego tygodnia stycznia według portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory
2019-01-25 17:26
Pomidory ciut taniej, ale wciąż drogo
Ceny pomidorów importowanych minimalnie spadły w mijającym tygodniu. Wciąż jednak są wysokie w porównaniu do tych sprzed roku.
czytaj więcej
Pomidory
2019-01-24 10:00
Holandia – mniejszy eksport pomidorów
Eksport pomidorów z Holandii w 2018 roku spadł w stosunku do tego z roku 2017, o czym informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Rozpoczął się sezon truskawkowy w Turcji
2018-12-27 12:02
Rozpoczął się sezon truskawkowy w Turcji
W tureckim regionie Koprubasi rozpoczęły się zbiory truskawek deserowych. Jakie kwoty otrzymują tamtejsi producenci za owoce?
czytaj więcej
Cebula
2018-12-27 10:07
Turcja – szybki wzrost cen cebuli
Ceny cebuli w Turcji prawie się podwoiły w ciągu ostatnich tygodni, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Rosselkhoznadzor nie zezwolił na import cytrusów z Turcji
2018-12-20 15:05
Rosselkhoznadzor nie zezwolił na import cytrusów z Turcji
Rosyjski Rosselchoznadzor znów ma problem z tureckimi owocami. Tym razem do kraju nie zostało wpuszczonych ponad 100 ton cytrusów.
czytaj więcej
Pomidory
2018-11-26 08:30
Ukraina – startuje sezon importu pomidorów z Turcji
Pierwsze w tym sezonie partie pomidorów z Turcji pojawiły się na ukraińskim rynku hurtowym, pisze portal east-fruit.com. Nie oznacza to, że sezon pomidorów krajowych na rynku ukraińskim już się zakończył.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.