Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 27 października 2020. Od wczoraj dodano 4226 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Przegląd rynku pomidorów i ogórków – 4 tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Znaczna redukcja dostaw z Turcji doprowadziła w niektórych krajach regionu do podwyżek cen warzyw szklarniowych - przegląd czwartego tygodnia stycznia według portalu east-fruit.com.

Czwarty tydzień stycznia 2019 roku charakteryzował się wielokierunkowymi trendami w segmencie warzyw szklarniowych w wielu krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. W tym samym czasie, dla wszystkich krajów bez wyjątku, istniała ogólna tendencja do zmniejszania dostaw czerwonego okrągłego pomidora szklarniowego i długiego gładkiego ogórka. Były dwa główne powody takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze, w Turcji, jednym z głównych dostawców warzyw szklarniowych w tym okresie, zapanowała chłodna i deszczowa pogoda, co znacząco wpłynęło na wielkość i jakość produktów oferowanych na eksport. Drugi powód analitycy projektu EastFruit nazywają sezonową redukcją popytu na te produkty ze względu na stosunkowo wysokie ceny na rynkach krajów konsumenckich.

Zgodnie z wynikami monitoringu cenowego w czwartym tygodniu maksymalne ceny czerwonego pomidora szklarniowego, jak tydzień wcześniej, zostały odnotowane w Polsce i wynosiły średnio 2,25 USD/kg. Jednocześnie sprzedającym udało się utrzymać ten poziom cen pomimo umiarkowanego popytu ze strony kupujących. Ceny pomidorów w Mołdawii i Gruzji również pozostały bez zmian. Ze względu na fakt, że średnie ceny pomidorów w tych krajach ustalono odpowiednio na 1,28 USD/kg i 1,32 USD/kg, sprzedawcy uznali, że niewielki spadek będzie nieskuteczny dla poprawy popytu. Tego faktu nie można zastosować do Tadżykistanu, jedynego kraju w opisywanej grupie, w którym pod presją praktycznie zerowego popytu ceny pomidorów spadły o 15 procent.Odwrotną sytuację odnotowano na rynku ukraińskim, o czym wspomniały już EastFruit i w Federacji Rosyjskiej. W tych krajach operatorzy rynku odnotowali dość wysoką aktywność konsumentów. I w momencie, kiedy liczba ofert pomidorów szklarniowych z Turcji znacząco spadła, sprzedającym udało się bez żadnych problemów podnieść ceny sprzedaży pomidorów. Zgodnie z wynikami monitoringu, pomidory na Ukrainie i Rosji zdrożały o 19 procent, a fakt ten do tej pory nie wpłynął na tempo sprzedaży w tych krajach.

Wielokierunkowe trendy cenowe obserwowano również, w czwartym tygodniu stycznia, na rynku dla długiego, gładkiego ogórka szklarniowego. Podobnie jak na rynku pomidorów, warunki pogodowe w Turcji, a tym samym zmniejszenie podaży ogórków na rynkach zagranicznych, doprowadziły do ​​wzrostu cen na Ukrainie o 11 procent do 1,91 USD/kg. Rekordowy wzrost o 31 procent odnotowano na rynku rosyjskim, gdzie ceny hurtowe ogórków osiągnęły poziom prawie 2 USD/kg.

W Gruzji ten tydzień przyniósł nieaktywny handel ogórkiem, a ceny spadły o 12 procent do 1,69 USD/kg. Podobny brak aktywności popytowej na rynku ogórków wystąpił w Tadżykistanie, ale tam najniższa cena (1,06 USD/kg) została ustalona już w tygodniu wcześniejszym, a sprzedawcy uznali za niepraktyczne dalsze obniżanie cen.W Mołdawii i Polsce, ze względu na dość niski popyt, sprzedającym udało się utrzymać ceny ogórków na niezmienionym poziomie, dzięki zmniejszeniu podaży tych produktów na rynku.

Warto zauważyć, że operatorzy rynku w Federacji Rosyjskiej i na Ukrainie zgłaszają wzrost sprzedaży ogórków i pomidorów w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy ceny tych warzyw w styczniu stopniowo spadały z powodu malejącego popytu noworocznej przerwie świątecznej.

Podobne
Ogórki
2019-01-29 13:00
Krajowe ogórki szklarniowe już na rynku
Styczeń to miesiąc, w którym na polski rynek wracają ogórki szklarniowe z krajowej produkcji. Ja wygląda sytuacja cenowa w tym segmencie rynku świeżych warzyw?
czytaj więcej
Pomidory
2019-01-25 17:26
Pomidory ciut taniej, ale wciąż drogo
Ceny pomidorów importowanych minimalnie spadły w mijającym tygodniu. Wciąż jednak są wysokie w porównaniu do tych sprzed roku.
czytaj więcej
Pomidory
2019-01-24 10:00
Holandia – mniejszy eksport pomidorów
Eksport pomidorów z Holandii w 2018 roku spadł w stosunku do tego z roku 2017, o czym informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-01-21 08:00
W Europie Wsch. spada podaż pomidorów i ogórków
We Wschodniej Europie maleje podaż pomidorów i ogórków szklarniowych, wynika z przeglądu rynku tych warzyw portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ogórki
2019-01-17 11:00
Ukraina – rekordowy import ogórków
Ukraina zaimportowała w 2018 roku największą ilość ogórków w ciągu ostatnich pięciu lat, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.