Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina wciąż importuje ziemniaki z Białorusi

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ukraina nadal importuje ziemniaki z Białorusi, pomimo wysokiego poziomu zbiorów własnych tych warzyw.

Według analityków EastFruit, pomimo trwających zbiorów ziemniaków w gospodarstwach domowych i rozpoczęcia zbiorów w profesjonalnych gospodarstwach towarowych na Ukrainie, nadal trwa import ziemniaków z Białorusi. Ponadto w handlu hurtowym białoruskie ziemniaki są nadal sprzedawane średnio o 1-2 UAH/kg, czyli o 2,5 centa amerykańskiego (0,16-0,31 zł/kg) taniej niż ukraińskie.

„Obecnie ukraińskie ziemniaki są najdroższe w regionie. Ukraińscy rolnicy żądają średnio o około 8,5-9,5 UAH/kg, to jest 0,34-0,38 USD (1,33-1,49 zł/kg) za kg, podczas gdy ziemniaki w Rosji można nawet kupić po 0,15 USD za kg, czyli ponad dwa razy taniej. Na Białorusi ceny ziemniaków są średnio dwa razy niższe niż na Ukrainie - około 0,18-0,19 USD za kg, więc import rosyjskich i białoruskich ziemniaków na Ukrainę jest bardzo opłacalny - mówi Andrij Jarmak, ekonomista z Departamentu Inwestycji Żywnościowych oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rolnictwa (FAO).

„Warto zauważyć, że mimo rosnącej podaży ziemniaków na rynku ceny za te warzywa nie spadają. Co więcej, wraz z pojawieniem się najciekawszych odmian kulinarnych na rynku, średnia cena hurtowa ukraińskich ziemniaków nawet nieznacznie wzrosła w weekend, choć tylko w przypadku odmian premium. Może to prowadzić do jeszcze bardziej dynamicznego wzrostu importu, ponieważ w nadchodzących tygodniach ceny ziemniaków w Rosji i na Białorusi jeszcze spadną wraz z postępem zbioru”- przewiduje ekspert.

Stowarzyszenia branżowe wielokrotnie zauważyły, że Białoruś ustanowiła nierówne zasady dostępu do handlu ziemniakami. Podczas gdy ziemniaki z Białorusi są przywożone na Ukrainę bez ograniczeń, ukraińscy eksporterzy są zobowiązani do udowodnienia, że ​​ich ziemniaki są produkowane na obszarach wolnych od organizmów kwarantannowych. Ponadto ziemniaki z Białorusi nie zawsze mają bardzo wysoką jakość - wręcz przeciwnie, uczestnicy rynku zauważyli liczne kłopoty z tym produktem, co już doprowadziło do problemów z dostawą białoruskich ziemniaków do krajów UE.

Jednak nawet jeśli Ukraina wprowadzi środki ograniczające dotyczące dostaw ziemniaków z Białorusi, co jest mało prawdopodobne w związku z rozwiązaniem Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, niezwykle trudno będzie chronić swój rynek przed tańszymi ziemniakami z Białorusi i Rosji. W końcu dostawa ukraińskich owoców i warzyw do Rosji jest zakazana od wielu lat, ale według handlowców dziesiątki tysięcy ton ukraińskich jabłek wciąż trafiają na rynek rosyjski.

Czy ceny ziemniaków na Ukrainie spadną w przyszłości? Analitycy EastFruit uważają, że ceny te będą spadać w nadchodzących tygodniach, ponieważ w przeciwnym razie sprzedaż produktów będzie skomplikowana, a import będzie nadal rósł.

Podobne
Ziemniaki
2019-09-05 17:12
Francja – sytuacja na rynku ziemniaków
Wraz z końcem wakacji na rynku francuskim widać aktywizację jego strony popytowej.
czytaj więcej
2019-09-03 16:22
Ziemniaki - co kryją w sobie?
Ziemniaki, uważane przez wielu za tuczące, są źródłem cennych witamin i składników odżywczych, m.in. witaminy C, potasu czy błonnika, a dzięki zawartości wysokiej jakości białka mogą pomóc bilansować codzienną dietę. Kartofle bogate są również w węglowodany, które pozwalają odbudować rezerwy energii, a także – co ciekawe – korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Jakie inne sekrety znajdują się tuż pod skórką naszych rodzimych kartofli? Jak je przygotować, by zachować ich cenne mikroelementy? Jak z pomocą ziemniaków zatroszczyć się o urodę - mówi Aneta Łańcuchowska, ekspert kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-09-03 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 35. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-03 08:00
Ukraina – ceny ziemniaków w dół
Ukraińscy rolnicy obniżają ceny ziemniaków.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.