Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Banany zastąpią ziemniaki

2012-11-02 14:09

Według badaczy z CGIAR (grupy konsultatywnej zajmującej się międzynarodowymi badaniami uprawy roli, sponsorowanej m.in. przez FAO), banany, maniok i wspięga (roślina fasolowata uprawiana w strefie podzwrotnikowej ze względu na jadalne nasiona) mogą wyeliminować ziemniaki z menu niektórych państw rozwijających się.

Ludzie będą musieli przystosować się do nowego, bardziej różnorodnego jadłospisu, ponieważ z powodu podnoszenia się temperatury plony z tradycyjnych upraw będą mniej przewidywalne i niższe - pisze BBC.

Naukowcy z CGIAR przebadali wpływ klimatu na 22 najważniejsze gatunki roślin uprawnych. Przewidują, że plony najbardziej kalorycznych z nich, w tym pszenicy, w wielu krajach rozwijających się będą maleć. Sądzą też, że zbiory ziemniaków uprawianych w rejonach o chłodniejszym klimacie mogą ucierpieć wskutek globalnego ocieplenia.

Autorzy twierdzą, że zmiany klimatu "mogą umożliwić uprawę niektórych odmian bananów" na wyższych wzniesieniach niż obecnie, a także w miejscach, w których obecnie uprawia się ziemniaki.

Kraje rozwijające się będą uprawiać mniej pszenicy. Wyższe ceny bawełny, kukurydzy oraz soi spowodowały, że uprawa pszenicy znalazła się na marginesie produkcji rolnej, co czyni ją bardziej podatną na zmiany klimatyczne – wynika z raportu CGIAR.

Głównym czynnikiem zmian żywieniowych ma być cena. Dwadzieścia lat temu prawie nie było spożycie ryżu w niektórych regionach Afryki – teraz wygląda to inaczej z powodu cen. Ryż łatwiej dostać, łatwiej gotować.

W niektórych krajach, m.in. w Nigerii i Nigru, rolnicy już odeszli od produkcji bawełny na rzecz chińskiej wspięgi - piszą autorzy raportu.

Słowa kluczowe: banany, ziemniaki, maniok, uprawy, bawełna
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE