Minimum reklam. Maksimum konkretów o cenach owoców i warzyw.

Subscribe now!

Cebula powinna zdrożeć, ale czy musi?

2026-01-23 09:10

W minionych pięciu latach dominującym trendem cenowym na rynku hurtowym cebuli workowanej, między początkiem stycznia i marca, była zwyżka. Ba, nie tylko w ostatnim pięcioleciu. Taki wzór sezonowych zmian jest widoczny również w średniej cenie dla minionych dziesięciu sezonów. To powinna być silna przesłanka do tego, aby oczekiwać podobnego kierunku w ruchu bieżących cen cebuli w dużym hurcie także i teraz.

wykres

Ale z tego, co działo się w styczniu już widać, że bieżąca kampania jest odmienna od wieloletniego wzorca. Ceny cebuli w Polsce, pomimo zbiorów niższych niż rok i dwa lata temu, od dawna pozostają pod silna presją zniżkową. Presją, która skutecznie, przynajmniej jak na razie, eliminowała wszelkie możliwości umocnienia cen. I eliminuje nadal. Obecne ceny sprzedażowe cebuli w dużym hurcie (workowanej, kalibrowanej) pozostają od tygodni w przedziale 0,70-1,00 zł/kg.

O przyczynach tego zjawiska pisaliśmy już na łamach portalu fresh-market.pl. Ale powtórzmy – ceny na rynku świeżym są ewidentnie ściągane w dół przez nadpodaż i bardzo niskie ceny cebuli na obieranie i cebuli obieranej. Ta fatalna sytuacja w przetwórstwa zaważyła negatywnie na realia cenowe w dużym hurcie cebuli pakowanej w worki. I to się na razie nie zmieni. Tym bardziej, że mroźna pogoda zahamowała nawet to słabe przetwórstwo cebuli, jakie mieliśmy w grudniu.

Być może pytaniem bardziej na czasie jest więc: czy cebula aby nie potanieje? Możliwość zjawiska tak nietypowego, jak na tę fazę sezonu, jest niestety dość duża. Sprzyja jej Zastów w produkcji i popycie na cebulę obraną oraz to, że zapewne wzrośnie presja importu. Również za naszą wschodnią granicą cebula jest katastrofalnie tania – na Ukrainie cena średnia to zalew diw 6 UAH/kg, co daje w przeliczeniu 0,50 zł/kg. Dla porównania – rok temu było to dwa razy więcej, bo 12 UAH/kg (wszystkie dane za east-fruit.com).

Może nas zatem czekać scenariusz zniżkowy. Może podobny do tego sprzed pięciu lat. W kampanii 2020/2021 ceny cebuli spadały do końca lutego. I nawet jeśli nie była to dynamiczna obniżka, to przy tak niskim poziomie cen, każdy spadek będzie fatalną wiadomością dla producentów.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE