Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Buraki ćwikłowe – przydałby się eksport

2020-05-07 08:00

W tym sezonie zbiory buraków ćwikłowych (jak zresztą wszystkich warzyw gruntowych) były niższe od zeszłorocznych. Spadek ten wyniósł 5,8 procent. A przecież rok 2018 również był niekorzystny pod względem zbiorów warzyw i dla buraków spadek w stosunku do roku 2017 wyniósł 113, procent, co daje skumulowaną obniżkę 2019 do 2017 o 16,4 procent. Wydawałoby się więc, że przy tak słabych zbiorach tegoroczne ceny powinny co najmniej powtórzyć poziomy sprzed roku, o ile nie wyjść ponad nie.

I tak było przez znaczną część sezonu. A jednak obecne ceny buraków ćwikłowych w dużym hurcie są już niższe od zeszłorocznych i ta relacja pogarsza się z dnia na dzień, co widać na naszym wykresie poniżej. Obecnie ceny sprzedażowe w handlu na dużą skalę to 0,60-0,80 zł/kg, co daje średnią 0,70 zł/kg. Rok temu było to już 1,00 zł/kg i cena ta rosła.

Jaki czynnik o tym zadecydował? Zdaniem uczestników rynku w tym roku zabrakło eksportu. Wiosną roku 2019 nasze buraki chętnie kupowały kraje z południa Europy oraz Ukraina. To wzmocniło popyt i pchnęło ceny w górę. Teraz do handlu musi wystarczyć tylko rynek krajowy. Ceny może jeszcze wzrosną przed końcem sezonu, bo młody burak obcinany z gruntu pojawi się w dużych ilościach w połowie czerwca, ale nawet jeśli będzie zwyżka cen „starych” buraków, to raczej nie taka jak rok temu.

A jeśli chodzi o młode buraki, to cena tych oferowanych na pęczki na lokalnych giełdach hurtowych, spadła w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że na początku ostatniej dekady kwietnia oferowano je po 3,00-4,00 zł/szt., a teraz jest to 2,00-3,00 zł/szt.

Zobacz więcej: Buraki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE