Buraki młode wypierają te ze starego sezonu
Buraki z zeszłorocznego zbioru powoli znikają z rynku. Choć trzeba zaznaczyć, iż w niektórych rejonach kraju ich zapasy są jeszcze spore. Nie mniej chętnych na nie jest coraz mniej, a ich ceny spadają. Obecnie, w dużym hurcie, za myte „stare” buraki płaci się 0,50 zł/kg.
W ostatnich kilkunastu dniach poprawiła się natomiast sytuacja podażowa buraków młodych. Po kłopotach z ich dostępnością spowodowanych wyprzedaniem towaru z pierwszego zbioru nie ma już śladu. Na rynek weszły buraki młode z późniejszego zbioru i to ustabilizowało podaż i pozwoliło ich cenom zejść do poziomu 2,00 zł/kg.
Jeśli pogoda nie sprawi jakiś niespodzianek, w kolejnych tygodniach powinniśmy obserwować rosnącą podaż młodego buraka i jego malejące ceny. Nie mniej, na pewno widoczne będą skutki niesprzyjających warunków agrometeorologicznych z poprzednich miesięcy i nie ma mowy o tak niskich cenach młodych buraków ćwikłowych, jak w ostatnich dwóch latach.
Zobacz więcej: Buraki?preview=1