Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Szansa na wyższy eksport buraków

2018-03-02 14:18

Ostatnie dziesięć dni lutego upłynęło w hurtowym handlu burakami ćwikłowymi w Polsce pod znakiem pewnego ożywienie po stronie popytowej rynku. Zmiana nie była może spektakularna, ale po tygodniach posuchy została przywitana wśród uczestników rynku  nadzieją na dalszą poprawę.

W okresie tym sprzedażowe ceny mytych buraków, pakowanych w worki wzrosły w dużym hurcie z 0,50 – 0,55 zł/kg do 0,55 – 0,60 zł/kg. Jakie czynniki umożliwiły tę zmianę? Przede wszystkim wpływ miała pogoda, a konkretnie mrozy, jakie zawitały na kontynent europejski, w tym do Polski. Z jednej strony utrudniły one przygotowywanie warzyw do handlu, z drugiej zaktywizowały kupców chcących zapewnić sobie pokrycie własnych potrzeb w tym zakresie.

Ale na polskim rynku dała się także zauważyć rosnąca aktywność importerów z Ukrainy. Pisaliśmy już na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj), o deficycie buraka za naszą wschodnią granica i dynamicznym wzroście jego cen. Problem w tym, że importerzy ukraińscy szukali u nas towaru w cenach niższych niż rynkowe, bo na poziomie 0,35 – 0,40 zł/kg.

Nie mniej import na Ukrainę ruszył i polski burak jest już tam dostępny. Jeśli ceny na Ukrainie znów ruszą do góry, a raczej jest to pewne, to sprzedaż z Polski na tamtejszy rynek jeszcze się ożywi. Może nie będzie powtórki z wiosny 2011 roku (patrz wykres poniżej), kiedy to ogromny popyt ukraiński wypchnął ceny buraków w Polsce do rekordowych poziomów, ale ceny polskich buraków na pewno będą rosły.

wykres

Słowa kluczowe: buraki, ceny buraków, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE