Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Za sucho dla buraków ćwikłowych?

2016-06-17 13:00

Brak wystarczających opadów deszczu coraz mocniej daje o sobie znać w uprawach. Na razie głównie uprawach zbóż i uprawach sadowniczych, ale również producenci warzyw coraz częściej informują o problemach związanych ze zbyt małą wilgotnością.

Co prawda Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy, który odpowiada za monitoring suszy, nie prowadzi statystyk dla uprawy warzyw (z wyjątkiem ziemniaków), ale sygnały o kłopotach płyną do redakcji fresh-market.pl bezpośrednio od producentów i handlowców.

Między innymi sygnały o kłopotach z uprawą buraków ćwikłowych związanych właśnie z brakiem dostatecznych opadów deszczu. Na południu kraju problemy te już się przekładają na sytuacje podażową i ceny.

Bo chociaż w skali kraju mamy w minionych tygodniach wyraźny spadek cen młodych buraków obcinanych i ceny te są obecnie niższe niż przed rokiem, to w ostatnich dniach trend ten wyhamował, a na południu Polski wręcz mówi się o kłopotach z bieżącą podażą tych warzyw.

Ceny sprzedażowe młodych buraków obcinanych to 1,10 – 1,40 zł/kg, ale w Małopolsce ceny nie zeszły poniżej 1,30 zł/kg, a na lokalnym rynku widać wręcz lukę w podaży młodego buraka.

Na razie to oczywiście raczej chwilowe niedobory i lokalne problemy, ale jeśli nie popada, to sytuacja może zrobić się poważniejsza. Czy znacząco wpłynie na kształtowanie się podaży i cen buraków ćwikłowych? W długiej perspektywie i w skali ogólnokrajowej ceny raczej będą spadały. Jeśli jednak susza da się we znaki, to zniżka ta nie będzie tak głęboka, jak zazwyczaj.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE