Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Austria – cebula jeszcze droższa

To już dziewiąty tydzień z rzędu, w którym rosły ceny cebuli na austriackim rynku hurtowym. To wyjątkowo silna tendencja, nawet w takim sezonie jak obecny,. W innych krajach, w tym w Polsce, trend zwyżkowy w tym okresie był już przerywany, a nawet dochodziło do korekt w dół.

W Austrii zaś cebula znów podrożała, aczkolwiek należy odnotować fakt, że w omawianym okresie trend wzrostowy wyraźnie osłabł. Ceny w Austrii wyrosły bowiem do poziomu, który negatywnie zaczął oddziaływać na popyt. Nie tylko na rynku krajowym, ale również w eksporcie, czyli w tym sektorze, w którym do tej pory zainteresowanie kupujących było bardzo silne.

Wysoki poziom cen może działać w pewnym stopniu zniechęcająco na potencjalnych kupców, ale z drugiej strony podtrzymaniu trendu zwyżkowego sprzyja pogoda. W Austrii mamy bowiem bardzo śnieżną zimę, co utrudnia logistykę.

Jeśli chodzi o ceny, to te dla producenta za cebulę oczyszczoną i przesortowaną, zapakowaną w boksy,  wzrosły z 46,00 – 50,00 euro/100 kg (1,97 – 2,14 zł/kg) do 48,00 – 52,00 euro/100 kg (2,06 – 2,23 zł/kg). Dla porównania – rok temu pozostawały one stabilnie na poziomie 12,00 – 16,00 euro/100 kg (0,51 – 0,69 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE