Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Austria – ceny cebuli znów do góry

Drugi tydzień maja przyniósł kontynuację wzrostu cen cebuli w austriackim hurcie. Co nie jest niespodzianką biorąc pod uwagę stan tego rynku w poprzednich tygodniach. Tym samym Austria pozostaje jednym z nielicznych krajów europejskich, gdzie od tygodni utrzymuje tak wyraźny trend wzrostowy dla cen cebuli.

Z tygodnia na tydzień zapasy rodzimej cebuli w magazynach austriackich producentów szybko się kurczą. Już na starcie były one niższe niż zazwyczaj, a przy popycie, który przez cały sezon utrzymywał się na niezłym poziomie, od dawna było wiadomo, że końcówka tego sezonu przyniesie zwyżkę.

I tak się stało. Cebula austriacka wciąż cieszy się popytem na rynku krajowym i można oczekiwać, że tendencja zwyżkowa zostanie utrzymana. Co prawda w trudniejsze sytuacji jest eksport, bo rosnące ceny sprawiają, że austriacka cebula jest coraz mniej konkurencyjna. Zwłaszcza wobec taniejącej cebuli holenderskiej.

Jeśli chodzi o ceny to ceny dla producentów za cebulę luzem i przesortowaną wzrosły one z 20,00 – 22,00 euro/100 kg (0,85 – 0,94 zł/kg) do 22,00 – 25,00 euro/100 kg (0,94 – 1,07 zł/kg), zależnie od jakości. Przypomnijmy, że rok temu ceny cebuli w Austrii były na poziomie 10,00 – 14,00 euro/100 kg (0,43 – 0,605 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Pojawiły się pierwsze szacunki odnośnie produkcji cebuli w roku 2018. Oparte są one o dane ze sprzedaży nasion i przewidują, że areał produkcji cebuli zmniejszy się o około 10 procent. Wyjątkiem ma być cebula ekologiczna, której obszar uprawy pozostanie niezmieniony.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE