Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Austria – stabilny rynek cebuli

Ceny cebuli w Austrii nie zmieniły się od pięciu tygodni i to w okresie, w ktorym zazwyczaj trwa ich spadek. Wygląda na to, że sytuacja cenowa w austriackim hurtowym handlu cebulą ustabilizowała sę i pozostanie niezmienna jeszcze przez pewien czas. Z czego to wynika?

Najogólniej mówiąc z nietypowego układu czynników w relacji podaż – popyt. Najczęściej jest bowiem tak, że w okresie letnim podaż cebuli dość szybko rośnie, za to wakacyjny popyt pozostaje ograniczony, a to wymusza zniżkę cen.

W tym sezonie mamy inną sytuację, której źródłem jest pogoda – brak opadów i upały. To sprawiło, że podąż choć rośnie, to bardzo wolno, a zbierana cebula jest drobna. Dostępność towaru pozostaje ograniczona i nawet słabszy popyt, typowy dla tej fazy sezonu, nie wpływa na obniżenie cen. Tym bardziej, że słabszy jest on tylko na rynku krajowym. W eksporcie zaś zainteresowanie austriacką cebulą wręcz rośnie.

Jeśli chodzi o ceny, to te dla producenta, za cebulę oczyszczoną i przesortowaną, w boksach, utrzymały poziom 28,00 – 32,00 euro/100 kg (1,19 – 1,36 zł/kg). Dla porównania – rok temu było to 14,00 – 17,00 euro/100 kg (0,59 – 0,72 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE