Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Cebula dostała najmocniej?

2016-08-09 13:00

Cebula bardzo dynamicznie taniała w pierwszych dwóch dekadach lipca. Potem jej ceny ustabilizowały się na poziomie średnim 0,83 zł/kg (ceny sprzedażowe). Jednak okazało się, iż stabilizacja ta była tylko chwilową przerwą w zniżce.


Trend spadkowy powrócił w równie dynamicznej postaci i od początku sierpnia średnia cena sprzedażowa zjechała już do poziomu 0,60 zł/kg, co daje spadek rzędu niemal 28 procent. Wygląda więc na to, że to właśnie cebula najmocniej odczuła dekoniunkturę na rynku warzyw. W porównaniu z jej spadkami cen zmiany w innych segmentach warzywnych były zdecydowanie mniejsze.


Co ważne, tak znaczące przeceny na rynku cebuli dokonują się w sezonie, w którym zapowiadane zbiory zdecydowanie nie należą do najwyższych. Widać to na naszym wykresie poniżej.



źródło: dane GUS

Prognoza dla zbiorów roku 2016 plasuje je dokładnie w środku stawki ujętych w zestawieniu lat od 2008 do 2016 roku. Natomiast aktualne ceny, a mieszczą się one w przedziale 0,50 – 0,70 zł/kg za cebulę pakowaną w worki 15 kg, wypadają o wiele słabiej. Na pewno są niższe niż w tym samym okresie 2008 roku, dla którego poziom zbiorów jest najbardziej zbliżony do prognozowanego w 2016 roku. Wtedy średnia wynosiła 0,73 zł/kg, a teraz 0,60 zł/kg.


Jednak z bieżącej sytuacji nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Teraz rynek cebuli w Polsce wygląda tak, że mamy dużą podaż cebuli z dymki, a na rynku zaczyna pojawiać się już cebula z siewu. Przy tym mamy bardzo marny popyt na to warzywo, zwłaszcza w eksporcie. Skutek to bieżąca nadpodaż i to nadpodaż niemała.


Ale trzeba pamiętać, że to sytuacja przejściowa. Jesienią i zimą będzie ona całkowicie inna. Tak pod względem realiów podażowych (będzie już po głównym zbiorze, ale cebula w dużych ilościach trafi na przechowanie), jak też, miejmy nadzieję, pod względem popytowym. W zimie handel będzie już wyglądał inaczej.


Oceniając stosunek prognozowanych na obecny sezon zbiorów do tych wcześniejszych i odnosząc do do zmian średniej ceny w minionych sezonach, można najogólniej przewidywać, że ceny dla sezonu 2016/2017 nie będą należały do rekordowo wysokich. Zbiory mają być wszak o 12,5 – 13 procent wyższe od najsłabszych lat w zestawieniu. Ale też ceny w bieżącym sezonie nie będą zapewne szczególnie niskie, zwłaszcza jeśli dopisze popyt eksportowy. Wydaje się, że średnia cena sprzedażowa nie powinna zejść poniżej poziomu 0,40 zł/kg w okresie szczytu podażowego (wrzesień – październik). W wariancie najbardziej pesymistycznym nie powinno to być niżej niż 0,35 zł/kg.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE