Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Cebula – korekta na wschodzie, a w Polsce?

2015-03-17 13:00

Stary sezon cebuli powoli zbliża się do końca. Wiosna tuż, tuż i coraz większego tempa nabierają prace polowe przy uprawie cebuli na sezon kolejny. A jak wygląda sytuacja na rynku?

W Polsce niewiele się ona różni od tego, jak opisywaliśmy ją na łamach portalu fresh-market.pl na początku marca. Choć coś tam się w cenach ruszyło, to jednak zmiany te dalekie są od tego, co zadowoliłoby krajowych producentów. cebuli. Obecnie ceny sprzedażowe cebuli dobrej jakości i grubszych kalibrów, pakowanej w worki to poziom 0,45 – 0,65 zł/kg. W stosunku do stanu sprzed miesiąca zmiana jest więc minimalna. Wtedy ceny były na poziomie 0,45 – 0,60 zł/kg.

A co dzieje się poza granicami Polski? Wszak rynek międzynarodowy i ceny tam obowiązujące mają duży wpływ na to, co dzieje się u nas. Niestety, sytuacja za naszą wschodnią granicą komplikuje się, a to nie wróży dobrze również dla handlu cebulą w Polsce. Wcześniej nadzieję dla rynku polskiego można było wiązać ze wzrostem cen w Rosji. Zwyżka w Rosji ciągnęła ceny też na Ukrainie, a to mogło pośrednio pobudzić i nasz rynek.

Teraz jednak ceny w Rosji nie tylko przestały rosnąć, ale wręcz spadły. Obecnie jest to 14,00 – 23,00 ruble/kg, a było już 26,00 – 30,00 rubli/kg. Wzrost cen spowodował jednak bardzo duży wzrost podaży – ci, którzy trzymali cebulę wreszcie zaczęli ja sprzedawać. To przełożyło się też na ceny na Ukrainie – spadek popytu ze strony Rosji spowodował spadek cen też na rynku ukraińskim – z 4,50 hrywny/kg na 4,00 – 4,30 hrywny/kg. Spadek może i nie za duży, ale symptomatyczny. Pocieszające z polskiego punktu widzenia jest to, że chociaż waluty: rosyjska i ukraińska nieco się umocniły.

Reasumując, sytuacja na wschodzie jest taka, że na razie nie ma co liczyć, iż polska cebula będzie miała szansę pójść drogą, którą poszła kapusta czy marchew. Nieco bardziej optymistyczna jest sytuacja na południu i zachodzie. Ceny cebuli zaczęły rosnąc w Austrii, z 10,00 – 12,00 euro/100 kg za cebulę luz (cena dla producenta) do 12,00 – 14,00 euro/100 kg.

Pomimo wcześniejszych obaw utrzymał się trend wzrostowy cen w Holandii, choć tylko cen dla producentów. Cebula grubsza zdrożała na giełdach z 8,00 – 10,00 ero/100 kg na 8,50 – 10,50 euro/100 kg w ciągu tygodnia. Ceny sprzedażowe jednak pozostały stabilne, co oznacza, że eksporterzy, aby utrzymać rynek, zmniejszają marżę. To niekorzystne zjawisko z punktu widzenia polskich producentów i handlowców, oznacza bowiem, iż import z Holandii utrzyma jeszcze stare ceny.

Można więc podsumować powyższe rozważania konstatacją, że na razie sytuacja dla polskiego sektora cebulowego nie poprawia się, a co więcej sytuacja za wschodnią granicą nie nastraja optymistycznie. Nie mniej jednak nadejście trendu wzrostowego jest w zasadzie pewne. Będzie to skutkiem spadku podaży dobrej jakości cebuli. Nie wiadomo tylko, kiedy się trend ten rozpocznie (może dopiero w drugiej połowie kwietnia), ani jaką będzie miał on dynamikę.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE