Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Cebula mogłaby być droższa

2014-11-06 08:00

Jak pisaliśmy niedawno na łamach portalu fresh-market.pl, Polska to nie Holandia i nasz rynek nie jest stuprocentową kalką rynku holenderskiego. Tam cebula drożeje już od pewnego czasu.

Złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim fenomenalny eksport. Holendrzy sprzedali za granicę (głównie do krajów Afryki) blisko 300 tys. ton cebuli w tym sezonie. A zaczął się on przecież w trzeciej dekadzie lipca. Poza tym okazuje się, że zbiory cebuli w Holandii, choć nie niskie, to nie będą też rekordowo wysokie. Przy tym jakość holenderskiej cebuli jest teraz bardzo dobra.

Czynniki te zadziałały więc pro wzrostowo i obecnie mamy w Holandii ceny rzędu 0,10 euro/kg dla producenta i 0,14 euro/kg w eksporcie. Na innych rynkach – nie tak mocnych w eksporcie, sytuacja jest odmienna. Ceny cebuli wkroczyły w okres stabilizacji. O wzroście nie ma mowy. Dotyczy to także rynku polskiego, gdzie ceny utrzymują się obecnie w bardzo szerokich widełkach 0,22 – 0,50 zł/kg. Daje to średnią na poziomie 0,36 zł/kg. Jest to wartość nieco zawyżona ze względu na fakt, że realnie, na rynku ceny cebuli w zdecydowanej większości mieszczą się w przedziale 0,25 – 0,35 zł/kg. Nie mniej są cały czas oferty sprzedaży po cenach dochodzących do 0,50 zł/kg.

Tym bardziej, patrząc na nasz rynek  cebuli można dostrzec w nim potencjał wzrostowy. Należy pamiętać, że ceny cebuli rosną za naszą wschodnią granicą – na Ukrainie. Oraz oczywiście w Rosji. Na południu Ukrainy skoczyły one ostatnio w górę o 25 procent. Tamtejsi producenci wykorzystują fakt, że inne rejony kraju dotknął atak mrozu, gdzie temperatury w nocy spadały do -20 stopni Celsjusza.  mamy tam ceny na poziomie 1,30 – 1,80 hrywny/kg (0,32 – 0,45 zł/kg). Nie jest to wysoka cena, ale tydzień temu ceny nie przekraczały 1,50 hrywny/kg (0,36 zł/kg).

Za to w Rosji… W Rosji ceny są na poziomie 12,00 – 14,00 rubli/kg. Daje to po obecnym kursie 0,90 – 1,05 zł/kg, a kurs ten jest przecież rekordowo niski, bo za jednego rubla wynosi 0,0751 zł. Takie ceny to duża pokusa do tego, żeby łamać embargo.

I gdyby nie embargo, to można by być pewnym, że ceny cebuli na polskim rynku byłyby znacząco wyższe. A tak sytuacja wciąż jest niepewna. Jednak nawet pomimo rosyjskiego embarga naszym zdaniem ceny cebuli na świeży rynek mogą w nadchodzących tygodniach wzrosnąć. Choć zapewne na razie będzie to zwyżka raczej symboliczna.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE