Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Cebula nadal pesymistycznie

2017-02-27 13:00

Jest źle, mówią w rozmowie z nami niektórzy producenci cebuli. Jest gorzej niż źle, dodają inni. Są też „optymiści” mówiący, że zawsze przecież może być gorzej. Podobnie minorowe nastroje panują wśród handlowców zajmujących się obrotem cebulą na rynku warzyw świeżych.

A czasu do końca sezonu coraz mniej. To już koniec lutego, zaś na cebulowym rynku wciąż niewiele się dzieje. Co prawda ceny w mijającym miesiącu nieco się umocniły, ale nie rosnący popyt był generatorem tych zmian. Popyt wciąż bowiem pozostaje dość rachityczny. Rozczarowuje eksport, ale to nic dziwnego, bo w Europie wszyscy mają dużo swojej cebuli. Wspomniany zaś wzrost cen to wynik raczej upływu czasu i korekt związanych z kosztami przechowywania. Jeśli w grę wchodziłby tu także spadek podaży, to głównie cebuli grubszej. Tej jest faktycznie mniej i jej ceny rosły najbardziej. To właśnie te zmiany miały główny wpływ na poziom ceny średniej.

Jak widać na naszym wykresie sprzedażowa cena średnia cebuli pakowanej w worki wzrosła w lutym w dużym hurcie z poziomu 0,36 zł/kg do poziomu 0,42 zł/kg, czyli zaledwie o niecałe 17 procent. Nic dziwnego, że na rynku panuje pesymizm. Zwłaszcza biorąc pod uwagę z jak niskiego poziomu ta cena rosła.

Obecnie ceny te są w przedziale 0,36 – 0,48 zł/kg dla cebuli dobrej jakości i odpowiednio skalibrowanej. Cebula drobniejsza (kal. 4+) ma ceny od 0,30 zł/kg. To wciąż dramatycznie mniej niż rok temu – średnio aż o 59 procent. I chyba tak już pozostanie do końca sezonu. Nic bowiem nie wskazuje na jakiś przełom w sytuacji cenowej na tym rynku. Chociaż trzeba uczciwie zaznaczyć, że bywały sezony, w których taki zryw cenowy przychodził późno. Na przykład dopiero w kwietniu.

Jednak póki co sytuacja jest na tyle zła, że wielu producentów i handlowców zastanawia się raczej czy nie czekają nas zniżki cen cebuli, zamiast tak pożądanych podwyżek. Taką sytuację mieliśmy w lutym choćby w Rosji., gdzie na rynek weszły wcześniej przetrzymywane zapasy i doszło do korekty.

 Tyle że w Rosji ceny cebuli już są wyższe od zeszłorocznych. A zresztą na tamtejszym rynku lutowa wyprzedaż i spadek cen to bardzo częste zjawisko. Rok temu w ostatnim tygodniu lutego ceny cebuli w Rosji zjechały o jedną trzecią właśnie z powodu wyprzedaży. Na naszym rynku raczej nie będzie aż takiej skali wzrostu bieżącej podaży (wyprzedaż zapasów) i wynikającej z tego przeceny. Na to jest za tanio. Ale jeśli ceny w kolejnych tygodniach jednak ruszą bardziej dynamicznie w górę, to na rynek może trefić na raz więcej cebuli.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE