Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cebula – robi się ciekawie

2015-11-26 15:00

Sytuacja na rynku cebuli robi się bardzo ciekawa. Z jednej strony bowiem handel cebulą świeżą na naszym rynku krajowym pozostaje relatywnie spokojny, choć i tu już widać pewne zmiany, o czym niżej. Z drugiej strony o wiele goręcej jest na rynku cebuli do przetwórstwa.

Tu popyt jest wysoki, skup idzie pełna parą i wydaje się, że w tym segmencie dominuje przekonanie, iż w drugiej części sezonu może być krucho z surowcem. Bardzo dużo towaru idzie na obieranie i na wiosnę może to się przełożyć na podaż cebuli w łusce.

Zresztą to, a także sytuacja na rynkach zagranicznych już się przekłada na bieżącą sytuację na rynku świeżej cebuli. Jeśli chodzi o zagranicę to mamy przede wszystkim wzrost cen w Holandii. W eksporcie mamy tam już nawet 0,26 – 0,28 euro/kg. Co więcej, holenderski rynek wydaje się być przekonany o tym, że po Nowym Roku podaż cebuli będzie problemem. Świadczą o tym poziomy cen na kontraktach, które już są w okolicach poziomu 0,35 euro/kg.

Wzrost cen w Holandii do 0,23 – 0,25 euro/kg, a także w Austrii – do 0,20 – 0,23 euro/kg (w obu przypadkach chodzi o ceny cebuli luzem, u producenta) miał wpływ na popyt generowany przez takie kraje jak Rumunia, Czechy i Słowacja. Powoli importerzy z tych państw dołączają do Ukraińców i zaczynają interesować się cenami w Polsce.

Trzeba też dodać, że wielu uczestników rynku cebulowego w Holandii wciąż z pewną obawą myśli o zimowo – wiosennej części sezonu, a konkretnie o braku Rosji i jej popytu. W zeszłym roku nie zaważyło to na ogólnym popycie. Ale wielu uważa, że ten sezon nie musi być wcale powtórką zeszłego. Tym mocniej angażują się w bieżący handel, który charakteryzuje się wysokim popytem afrykańskim i południowoamerykańskim i dobrymi cenami. A konsekwencją takiej postawy będą mniejsze zapasy cebuli w ostatnich miesiącach sezonu.

Wszystko to zapowiada gorący okres po Nowym Roku również dla cebuli polskiej. Zresztą, może nawet nie od stycznia, a już od grudnia tego roku? W każdym razie ceny już zaczęły się umacniać. Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie to 0,85 – 1,00 zł/kg. Patrząc na cenę średnią, widać, że tylko 3 groszy zabrakło, aby przekroczyła ona rekordowy poziom z analogicznego momentu w sezonie 2013/2014.

Powstaje zatem ciekawa kwestia. Czy impuls wzrostowy będzie podtrzymany i ceny ruszą tą samą ścieżką co w grudniu 2010 i styczniu 2011 roku? A może utrzyma się analogia ze wspomnianego sezonu 2013/2014, kiedy to po wzroście z listopada przyszła zniżka trwająca aż do lutego?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE