Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Holandia – cebula w górę

W tym tygodniu, na holenderskim rynku cebuli odnotowano zwyżkę cen zakupu rzędu 0,03 – 0,04 euro/kg. Jest ona konsekwencją twardej postawy producentów, którzy nie chcą oddawać swojego towaru po cenach niższych niż 0,19 – 0,20 euro/kg, podczas gdy w tygodniu minionym był to poziom 0,16 – 0,17 euro/kg.

Jest oczywistym, że ta zmiana w cenach producenta musiała się przełożyć na ceny sprzedażowe. I faktycznie ceny te również zaliczyły zwyżkę o 0,03 – 0,04 euro/kg i dochodzą obecnie (w eksporcie) do poziomu 0,26 euro/kg.

Przy tak dynamicznych zmianach cenowych na rynku pojawia się nierzadko zamieszanie i niepewność. Teraz też to widać. Wielu kupców , widząc co się dzieje, musiało szybko rewidować swoje decyzje zakupowe.

Motorem, który wciąż napędza najmocniej holenderski rynek cebuli pozostaje eksport do Afryki, szczególnie do największego zwyczajowego odbiorcy z tego kontynentu o tej porze roku – Senegalu. Kierunek afrykański wsparty jest znów przez eksport do Brazylii, która po wcześniejszym spadku popytu, szybko wróciła do kupowania znaczących ilości holenderskiej cebuli.

Mniejszy popyt płynie natomiast z Europy, kraje której mają wystarczające zapasy własnej cebuli. Holendrzy baczną uwagę zwracają na rynek polski, który obecnie oceniany jest przez nich jako nasycony i z małym potencjałem do kupna towaru z Holandii.

Teraz najważniejszą kwestią jeśli idzie o ceny jest to, czy Holendrzy zdołają utrzymać ten podwyższony ich poziom do końca roku kalendarzowego. Producenci wydają się zdeterminowani w swym dążeniu do uzyskiwania satysfakcjonujących cen. I jeśli ostatnia zwyżka odbije się negatywnie na handlu, to w kłopocie będą firmy sortujące, pakujące i eksportujące. Może powtórzyć się sytuacja z zeszłego roku, gdy były okresy, w których sektor ten działał niemal na zerowych marżach, aby tylko utrzymać handel.

Kolejnym pytaniem jest, jak będzie wyglądał rynek po Nowym Roku. Czy znów, jak rok temu, popyt będzie na tyle duży, że nieobecność Rosji w gronie kupujących (a przypomnijmy, że Rosja potrafiła importować i 3 – 4 tys. ton holenderskiej cebuli tygodniowo) minie praktycznie bezproblemowo?

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE