Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Duży popyt na cebulę

2014-07-10 12:00

Hurtowe ceny cebuli, choć w ostatnim czasie nieco spadły, to i tak utrzymują się na wysoki poziomie. I nie bez kozery, można powiedzieć, jako że takim cenom sprzyja zarówno sytuacja w podaży cebuli, jak i popytowa strona tego rynku.

Podaż młodej cebuli jest wciąż ograniczona, bo to dopiero początki nowego sezonu. Przy czym cebula zimowa powoli się kończy, a ta z wiosennego siewu ledwie się zaczęła. Z drugiej strony na rynku widać znaczne zainteresowanie cebulą, zarówno na rynku świeżym, jak i w przetwórstwie. A można by zaryzykować stwierdzenie, że zwłaszcza w przetwórstwie.

Ceny cebuli podsuszonej, pakowanej w worki są obecnie na poziomie 1,00 – 1,30 zł/kg. To o około jedną piątą mniej niż w ostatniej dekadzie czerwca, ale i tak niemało. Pomijając zeszły, nietypowy rok z opóźnionym mocno sezonem cebuli, to już w lipcu roku 2012 maksymalny pułap średniej ceny w dużym hurcie wyniósł 1,00 zł/kg. Ceny cebuli luzem, z pola, kupowanej do przetwórstwa (odrost kalibru 8+/9+) to obecnie 0,80 – 0,90 zł/kg. Odsorty sprowadzane z Holandii są jeszcze droższe.

Jednak tu należy postawić pytanie o to, co będzie dalej. Czy wysokie ceny się utrzymają? Niekoniecznie, bowiem z tego co już wiadomo, w tym roku zasiewy cebuli mogą być rekordowo wysokie. Jeśli warunki agrometeorologiczne nie będą wybitnie złe, to i zbiory mogą być bardzo wysokie. Takie informacje są już w obiegu na rynku i budują nastrój. Gdy kampania cebuli z wiosennego siewu nabierze tempa, to ceny mogą zacząć szybko spadać. I już na początku  września może być średnia cena w dużym hurcie poniżej poziomu 0,50 zł/kg.

Do tego dochodzi jeszcze jeden czynnik – analogiczna sytuacja z podażą jak w Polsce zapowiada się też w Holandii. Już teraz Holendrzy chętni są do sprzedawania cebuli w kontraktach futures. Mówi się bowiem, iż przy wysokich zbiorach tamtejsi producenci znów będą mieli problem ze sprzedażą odrostów (cebulę kalibrowaną zawsze się gdzieś sprzeda), koszty utylizacji są w Holandii wysokie. Jeśli więc takiego towaru będzie dużo, to Holendrzy będą go upychali za granicą po śmiesznie niskich cenach.

Zobacz więcej: Cebula

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE