Holandia – chwila wytchnienia na rynku cebuli
Koniec listopada przyniósł dynamiczną zwyżkę cen cebuli na holenderskim rynku hurtowym. Przez dwa ostatnie tygodnie zeszłego miesiąca procentowy opis dynamika tej tendencji był dwucyfrowy. W tej fazie sezonu to niezwykłe wydarzenie, ale trudno mówić o niespodziance, gdy wiadomo, że obecna luka podażowa to połowa zeszłorocznego zbioru.
Jednak ten trend zwyżkowy był tak dynamiczny, że prędzej czy później musiało przyjść jego wyhamowanie. Nawet w warunkach dużego deficytu podażowego rynek nie lubi aż tak szybkich zmian. Strona popytowa reaguje na nie zazwyczaj osłabieniem aktywności zakupowej. I tak się dzieje obecnie. Popyt na drogą cebulę zmalał, a jednocześnie wysokie ceny zachęciły producentów do większej sprzedaży.
Trend wyhamował, ale równowaga między podażą i popytem jest bardzo krucha. Można zakładać, że jeszcze w tym roku kalendarzowym ceny cebuli w Holandii się umocnią. Zwłaszcza, że cebula drożeje w innych europejskich krajach, choćby w Niemczech.
Ceny cebuli na największych giełdach w Holandii – zmiany w 49. tygodniu w stosunku do 48. tygodnia 2018 roku:
Emmeloord
Towar z 30 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 38,00 – 48,00 euro/100 kg (+11,7 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 47,00 – 50,00 euro/100 kg (+14,1 proc.),
Goes
Towar z 30 proc. zawartości cebuli grubszej
zmiana z 38,00 – 50,00 euro/100 kg do 40,00 – 48,00 euro/100 kg (+10,0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej – brak notowań,
Middenmeer
Towar z 30 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 38,00 – 45,00 euro/100 kg (+18,6 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 42,00 – 50,00 euro/100 kg (+12,2 proc.).
Zobacz więcej: Cebula?preview=1