Kupcy muszą przywyknąć do nowych cen cebuli.
Przez większość sezonu Holendrzy nastawiali się na słabą jego końcówkę. Oczekiwano powszechnie, iż skoro do grona importerów nie wejdzie Rosja (z powodu embarga) – zwyczajowo największy kupiec w ostatnich miesiącach sezonu, to eksport w tym okresie szybko się skurczy, a problemy ze zbytem cebuli spowodują, że jej ceny pozostaną niskie.
Tym czasem eksport holenderskiej cebuli w bieżącym roku utrzymuje się na dobrym poziomie. Rosja co prawda nie weszła do gry, ale popyt z innych kierunków okazał się na tyle wysoki, że nikt w Holandii nie musiał tęsknić za rosyjskim importem.
Pesymizm, który wyraź nie hamował ceny cebuli w pierwszej części sezonu okazał się całkowicie nieuzasadniony. Afryka z Ameryką Południową, a do tego ostatnio i Europa kupują tyle, że nie ma mowy o stagnacji, spadku cen cebuli czy możliwości pozostania niesprzedanych zapasów na koniec sezonu.
Gdy holenderski rynek skonstatował wreszcie, że brak Rosji nie załamał eksportu, że Brazylia wciąż musi kupować dużo, choć zbiory w Ameryce Południowej już się zaczęły i normalnie kraje z tamtego regionu świata zakończyłyby import, to ceny w Holandii zaczęły wyraźnie rosnąć i odrabiać wcześniejsze zapóźnienia. Wreszcie producenci mogli przestać narzekać na poziom cen, a kupcy z firm sortujących i eksporterzy musieli przyzwyczaić się do wyższych cen zakupowych.
Obecnie rynek cebuli w Holandii wciąż funkcjonuje w rzeczywistości wysokiego popytu. Ale sielanki nie ma. Nie wiadomo bowiem jak długo będzie kupować Brazylia oraz ile cebuli potrzebują kraje Europy. Firmy sortujące i eksporterzy są więc w dość trudnym położeniu. Z jednej strony popyt jest nie do końca przewidywalny, z drugiej strony podaż się szybko kurczy a ceny rosną. To oznacza, że dobrze byłoby kupować z zapasem, żeby potem nie szukać na gwałt towaru do wypełnienia zobowiązań. To niemal zawsze oznacza przepłacanie. Natomiast przewagą Holendrów nad eksporterami z innych krajów europejskich jest jakość ich cebuli. W Holandii jest ona w tym roku szczególnie dobra. I czynnik ten będzie coraz wyraźniej widoczny w kolejnych tygodniach.
Obecnie ceny cebuli w ofertach holenderskich eksporterów to 0,22 – 0,25 euro/kg zależnie od kalibru. W przypadku eksportu do takich krajów jak Polska Holendrom sprzyja osłabienie europejskiej waluty. Wspomniany zakres cen, to w przeliczeniu po aktualnym kursie średnim 0,98 – 1,00 zł/kg.
Zobacz więcej: Cebula