Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Nieprzewidywalna cebula

To co się dzieje bowiem obecnie na rynku cebuli w Holandii bardziej przypomina ruletkę niż normalny biznes, w którym można coś przewidywać i kalkulować. Holenderscy przedsiębiorcy z branży sortowania i eksportu cebuli są zgodni – rynek zrobił się całkowicie nieprzewidywalny, a to się na nim dziej, to w dużej mierze wynik spekulacyjnych gier.

Skąd takie zamieszanie? Otóż zeszły tydzień przyniósł wzrost eksportu ponad wszystkie przewidywania. Do grona klientów wróciła Brazylia, która jeszcze parę dni wcześniej wydawała się rynkiem już zamkniętym w tym sezonie. I nagle wolumen tygodniowego eksportu skoczył do poziomu 17,0 tys. ton, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na ten etap sezonu, zwłaszcza przy nieobecnej Rosji.

Okazało się zatem, że eksporterzy mają sporo ekstra zamówień na kupno cebuli, producenci zaś wyczuli okazję i ceny od razu skoczyły w górę. I zrobiła się ruletka – wielu kupuje płacąc po kilka centów więcej w nadziei, że ceny jeszcze wzrosną. Zrobiło się spekulacyjnie – nie wiadomo bowiem czy Brazylia równie szybko nie zniknie z gry, a wtedy obecny poziom eksportu będzie nie do utrzymania. Bieżąca sprzedaż do Afryki, która też jest mocno ograniczona oraz do Europy Zachodniej nie załatwią sprawy. Innych rynków obecnie prawie nie ma w eksporcie, a przecież moce przerobowe sortowni to ponad 30,0 tys. ton tygodniowo.

Może się więc okazać, że niektórzy nakręcali cenę w nadziei na zwyżkę i przepłacili. Nawet pomimo faktu, że również w Holandii odczuwalny jest już spadek podaży cebuli, zwłaszcza tej, na którą jest najwyższy popyt – cebuli grubszej. Obecne ceny cebuli w Holandii, dzięki wyższemu popytowi to poziom 0,12 euro/kg za cebulę drobniejszą oraz 0,13 – 0,15 euro/kg za grubsza – dla producenta. W eksporcie jest to 0,16 – 0,17 euro/kg za cebulę 40/60 i do 0,22 euro/kg za cebulę 60/80. Na szczęście dla Holendrów, w tym roku nie ma większych problemów z jakością cebuli, a te partie, które są jakościowo słabe nie stanowią dla tamtejszego rynku dużego problemu. Taka cebula ląduje w Polsce, gdzie trafia na obieranie.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE