Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek cebuli – 12. tydz. br.

Według EastFruit, cebula w minionym tygodniu drożała w Mołdawii oraz w Polsce i pozostała prawie bez zmian w pozostałych krajach w regionie monitorowanym przez ten portal.

Najniższą cenę cebuli, podobnie jak w całym bieżącym sezonie, odnotowano w Tadżykistanie: 11 centów za kg. Przypomnijmy, że lokalni rolnicy już aktywnie przygotowują się do nowego sezonu, którego początek spodziewany jest w ciągu najbliższych 3 - 4 tygodni. Niemniej jednak podaż cebuli z zeszłorocznych zbiorów jest dość wysoka, w tym na eksport, co pozwala rolnikom utrzymać ceny swoich produktów pomimo pogarszającej się jakości (wynik przechowywania cebuli).

Sytuacja na rynku cebuli w Rosji niewiele się zmieniła, a cena średnia nieznacznie wzrosła do 39 centów za kg. Lokalni producenci z dużymi zapasami wysokiej jakości produktów nadal utrzymywali je w magazynach, mając nadzieję na dalszy wzrost cen pod koniec sezonu.

Podobne tendencje zaobserwowano na rynku ukraińskim, gdzie średnia cena nie zmieniła się w porównaniu do zeszłego tygodnia, pozostając na poziomie 40 centów za kg. Produkty importowane z krajów Azji Środkowej nadal stanowiły najważniejszą część podaży na rynku, a lokalni rolnicy woleli opóźniać sprzedaż wysokiej jakości cebuli.

Średnia cena nie zmieniła się w Gruzji, gdzie, jak poprzednio, wynosiła 45 centów za kg. Tymczasem Mołdawia okazała się liderem w tempie wzrostu cen cebuli w krajach objętych monitorowaniem EastFruit. W ciągu zaledwie tygodnia indeks cen średnich wzrósł tam o 12 procent i po zatrzymaniu się na poziomie 52 centów za kg prawie osiągnął poziom cen w Polsce.

A w Polsce ceny cebuli również wzrosły, ale znacznie mniej, bo średnio o 6 procent do 53 centów za kg. Tymczasem ceny cebuli importowanej z Holandii pozostała stabilna: 63 - 66 centów za kg.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE