Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Rubel nie sprzyja cebuli

2014-03-10 14:31

Rosja to ważny rynek dla polskiej cebuli. Widać to było na przykład w zeszłym roku, kiedy to (według danych Eurostatu) eksport cebuli z Polski do Rosji wyniósł 88,2 tys. ton, o 70,2 tys. ton więcej niż w roku 2012.

Ten wysoki eksport do Rosji był jednym z najważniejszych czynników, który sprawił, iż cena, w okresie największego nasilenia tego eksportu – między marcem a majem (czyli w końcówce sezonu) w roku 2013 była średnio o 0,49 zł/kg wyższa niż rok wcześniej.

A my właśnie wchodzimy w ten okres, kiedy eksport do Rosji jest największy. I w okresie tym Rosja  ma problemy z utrzymaniem kursu rubla co uderza w rosyjski popyt na importowane towary, w tym oczywiście w popyt na cebulę.

Dla Rosji importowana cebula stała się droższa, zatem siłą rzeczy mniej jej importerzy rosyjscy kupują. Ma to bezpośrednie przełożenie na ceny cebuli na polskim rynku. W pierwszych tygodniach nowego roku widać było wyraźny wzrost rosyjskiego popytu. Był on tak duży, że nawet bardzo silna konkurencja holenderska nie zatrzymała trendu wzrostowego cen polskiej cebuli (choć wyraźnie wpłynęła na jego osłabienie). Rosja kupowała w Holandii po 1,5 – 3,0 tys. ton cebuli na tydzień.

Ale i dla polskiej cebuli było miejsce na tamtejszym rynku. A do tego dochodził jeszcze wywóz cebuli na Ukrainę. I powoli ceny w Polsce szła w górę, choć trzeba zaznaczyć, iż wzrost obejmował przede wszystkim właśnie towar na eksport.

Teraz sytuacja jest znacznie mniej korzystna. Spadek zakupów rosyjskich oznacza zaostrzenie konkurencji polsko – holenderskiej. A polska cebula musi tu konkurować głównie ceną. Tym czasem w Holandii ceny eksportowe pozostają relatywnie niskie – 21,00 – 23,00 euro/100 kg. Pocieszający jest fakt, że ceny podnoszą holenderscy producenci. Doszli już do 20,00 euro/100 kg za ładną, grubą cebulę. To może wymusić podwyżkę i na eksporterach. A to z kolei ułatwi życie naszym handlowcom.

Niekorzystna pozostaje sytuacja na Ukrainie. Brak stabilizacji politycznej paraliżuje import warzyw z Polski, w tym właśnie cebuli. Oznacza to, że kilka ładnych ton cebuli pozostanie na polskim rynku zamiast trafić na wschód.

Stąd brak wyraźnego wzrostu cen cebuli na polskim rynku mimo, że właśnie mija pierwszy tydzień marca. Niekorzystna sytuacja na wschodzie „zamroziła” ceny w eksporcie na obecnym poziomie 0,90 – 1,20 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE