Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Złe prognozy dla cebuli?

2015-04-07 14:00

Dlaczego początek kwietnia jest tak szczególnym okresem w sezonie cebulowym? Dlatego, że jest to najwyższy czas dla zapoczątkowania wzrostu cen cebuli na naszym krajowym rynku hurtowym. Gdy sezon jest bardzo dobry, to zwyżka może zacząć się dużo wcześniej, ale nawet w słabych sezonach właśnie najpóźniej w kwietniu coś się zaczyna w cenach cebuli zmieniać.

Chyba, że mamy sezon fatalny. Wtedy oczekiwany trend zwyżkowy może w ogóle się na rynku nie pojawić. A nawet może przyjść zniżka. Dlatego właśnie przełom marca i kwietnia jest istotny w ocenie danego sezonu, a konkretnie drugiej jego połowy. Jak również w prognozowaniu tego, co czeka na sezonowym finiszu.

Jak wygląda sytuacja cenowa w tym roku oraz jak prezentuje się ona w porównaniu z latami poprzednimi widać na naszym wykresie powyżej. A to co widać nie nastraja optymistycznie. Widać, że w tym roku cebula „przespała” moment, w którym zazwyczaj jej ceny budziły się do wiosennego wzrostu.

Co prawda wciąż jest sporo drożej niż w czasie fatalnej wiosny 2012 roku, ale to dla producentów cebuli marna pociecha. Niewiele bowiem wskazuje na to, aby wyczekiwana tendencja wzrostowa miała się pojawić, nawet z opóźnieniem. Popyt na krajowym rynku nie jest wysoki, nie mówiąc już o eksporcie.

A to przecież eksport zdołał w tym roku dźwignąć z niebytu ceny kapusty białej, kapusty pekińskiej i marchwi. Cebula najwyraźniej na ten trend się „nie załapała”. A to dlatego, że po pierwsze Rosja nie musiała sięgać po cebulę z Unii, wystarczyły duże zapasy cebuli na Ukrainie. Po drugie dużo cebuli do sprzedaży ma wciąż Holandii. Tam eksport poza Unię szybko się kurczy, nie ma eksportu do Rosji, w konsekwencji więcej towaru trzeba upchnąć na pozostałych rynkach – w tym w Polsce.

Mamy więc rynek o bardzo ograniczonej chłonności (szczególnie rynek cebuli do bezpośredniej konsumpcji), na który trafia więcej towaru, w tym tego z importu, niż zazwyczaj o tej porze roku. I ceny zamiast rosnąć to wykazują wręcz skłonność do korekty. Obecnie za cebulę kalibrowaną pakowaną w worki płaci się w dużym hurcie 0,45 – 0,60 zł/kg. Dla porównania średnia cena dokładnie rok temu wynosiła już 1,05 zł/kg.

W tej sytuacji korzystnie mogłoby zadziałać obecne pogorszenie pogody. Gdyby taka niemal zimowa aura potrwała nieco dłużej, to opóźniłby się start nowego sezonu, a to znaczyłoby, ze zapasy „starej” cebuli muszą starczyć na dłużej. Ale synoptycy zapowiadają szybkie ocieplenie i ten czynnik przestanie działać. Oznacza to perspektywę końcówki sezonu cebuli raczej stagnacyjną, z bardzo niewielkim prawdopodobieństwem pojawienia się wyraźnej tendencji zwyżkowej.

Zobacz więcej: Cebula

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE