Ogórki będą taniały, ale w jakim tempie?
Spadek hurtowych cen krajowych ogórków szklarniowych jest, w dłuższej perspektywie czasowej, przesądzony. Nie znaczy to, że nie może dojść na rynku ogórków do krótkookresowych przerw tej tendencji lub nawet jej odwrócenia. Świadkami czegoś takiego byliśmy w zeszłym roku, gdy warunki pogodowe sprawiły, ze hurtowe ceny ogórków z polskich szklarni przestały spadać za to wzrosły o połowę i to na okres aż około trzech tygodni.
Jaki będzie scenariusz zmian cenowych na tym rynku w bieżącym sezonie? Prognozowanie cen ogórków jest bardzo trudne, bo są one jednymi z najbardziej zmiennych (tak jeśli chodzi o częstotliwość tych zmian, jak i o ich amplitudy) na rynku warzyw. Wiadomo jednak, że mamy tu bardzo silną korelację z pogodą.
Do tej pory ceny ogórków szklarniowych z polskich szklarni były wyraźnie niższe od zeszłorocznych. Ba, ich bardzo duża zniżka w ostatnim tygodniu lutego (-38 procent) sprawiła, że średnia cena z bieżącego sezonu zeszła poniżej średniej z poprzednich pięciu sezonów. Sezon nie rozwijał się z pewnością po myśli producentów.
Teraz, co widać na naszym wykresie, jest pod tym względem znów nieco lepiej. Co prawda ogórki znów trochę potaniały (-6 procent). Głównie pod wpływem presji ze strony importu, którego ceny w handlu hurtowym na większą skalę spadły o około 7 procent do poziomu 5,00-8,00 zł/kg.
Ale obecne hurtowe ceny krajowego ogórka znajdują się w przedziale 7,00-8,00 zł/kg, co daje średnią 7,50 zł/kg. Co prawda wciąż niższą w relacji rok do roku (-25 procent), ale znów wyższą od średniej pięcioletniej (+4 procent). A ponieważ zrobiło się zimniej i wedle prognoz synoptycznych w najbliższych dniach będzie dominować chłodniejsza aura, to na razie możemy mieć znów przerwę w długookresowej tendencji zniżkowej cen ogórków szklarniowych.
Zobacz więcej: news
PRZEGLĄD GLOBALNEGO RYNKU OGÓRKÓW
czytaj dalej