Jak przechować bulwy ziemniaka
Czas magazynowania ziemniaka uzależniony jest od kierunku produkcji i trwa od 7 miesięcy dla sadzeniaków do 10 miesięcy dla ziemniaka przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji oraz do przetwórstwa. Straty bulw ziemniaka podczas przechowywania zależą od właściwości genetycznych odmiany, czynników występujących zarówno podczas wegetacji, zbioru, jak i samego przechowywania.
Zagrożenia w przechowywaniu ziemniaka
Głównym problemem przechowywania ziemniaków jest ich skład. Bulwa skalda się prawie z 75 proc. wody. Wpływa ona na straty ilościowe i jakościowe przechowywanego materiału. W dużym stopniu woda odpowiada ona za procesy fizjologiczne zachodzące w ziemniaku podczas przechowywania m.in. oddychanie, transpiracja, kiełkowanie. Oprócz zmniejszenia masy razem z tymi procesami mogą pojawić się choroby grzybowe i bakteryjne. Maleje także zawartość skrobi, witaminy C, składników mineralnych, wzrasta zawartość cukrów redukujących powodujących ciemnienie miąższu bulw. W końcu pogarsza się smak ziemniaka.
Jak uniknąć błędów podczas zbioru ziemniaka
Błędy popełniane w agrotechnice ziemniaka mają wpływ na jego przechowywanie. Aby ich uniknąć należy terminowo niszczyć naci przed zbiorem - przyspiesza to dojrzewanie bulw i ogranicza uszkodzenia podczas zbioru.
Należy zbierać warzywo w odpowiednim terminie. Przedwczesny zbiór przerywa wegetację, co z kolei zmniejsza odporność na uszkodzenia. Zbiór powinien odbywać się przy suchej glebie w czasie bezdeszczowej i ciepłej pogody, w temperaturze powietrza i gleby powyżej 8 °C i wilgotności nie większej niż 15 proc. W miarę obniżania się temperatury i zwiększania wilgotności gleby, wzrasta liczba uszkodzeń mechanicznych. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu bulw przed skaleczeniami podczas przewozu i rozładunku.
Przed przechowywaniem należy pamiętać...
Ziemniak przeznaczony do długiego przechowywania trwającego kilka miesięcy, nie może być składany bezpośrednio po zbiorze do kopców czy przechowalni. Bulwy ziemniaka należy osuszyć, a podczas zbioru najlepiej je przykryć czarną włókniną. Trzeba pamiętać także pamiętać o usunięciu bulw z objawami zarazy ziemniaka, parcha srebrzystego, suchej i mokrej zgnilizny oraz alternariozy.
Przechowywanie ziemniaka
Najlepsze warunki przechowywania osiągniemy w magazynach z kontrolowanymi warunkami termiczno-wilgotnościowymi. Często z powodów finansowych ziemniaki przechowuje się w piwnicach, które powinny być uprzednio odkażone wapnem i posiadać uchylane okna. W przypadku kopcowania ziemniaków należy w tym celu wybrać odpowiednie miejsce – teren na kopiec musi być równy, suchy, nieco wzniesiony, jednocześnie pamiętając o jego usytuowaniu w kierunku z północy na południe, aby schładzanie i nagrzewanie boków kopca było równomierne.
Temperatura magazynowania
Podczas przechowywania należy pamiętać, aby temperatura nie była niższa niż 2°C - sprzyja to nagromadzeniu się nadmiaru cukrów w bulwach, pogarszając tym samym ich wartość użytkową. Natomiast temperatura 8-10°C ogranicza zawartość cukrów w bulwach, jednakże już po 4-5 miesiącach ziemniak staje się miękki, zmniejsza się zawartości skrobi i rozpoczyna się intensywne kiełkowanie.
Optymalne warunki przechowywania bulw to 2-5°C dla sadzeniaków, 4-6°C jadalnych ziemniaków, a przeznaczone na przetwórstwo spożywcze (frytki, chipsy, produkty suszone, mrożone i inne) 6-8°C. Względna wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie około 95 proc.
Na podstawie artykułu "Jak dobrze przechować ziemniaka", Aneta Mierzejewska z W-MODR Olsztyn, "Przegląd Rolniczy Grudzień 2012".
Zobacz więcej: Ziemniaki