Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Marchew rekordowo

2015-03-19 16:03

Popyt na marchew utrzymuje się na wysokim poziomie. Na tyle wysokim, że ceny marchwi szczotkowanej oferowanej w dużym hurcie zdołały jeszcze wzrosnąć w porównaniu do końcówki pierwszej połowy marca.

Tym samym znalazły się na rekordowo wysokim poziomie w porównaniu z analogicznym okresem z czterech ostatnich sezonów. Widać to na naszym wykresie przedstawiającym zmiany ceny średniej od sezonu 2010/2011 do sezonu obecnego.

W poprzednim tekście o marchwi, zamieszczonym na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj) pisaliśmy, że należy raczej spodziewać się stabilizacji cen marchwi. I wydaje się, że diagnoza ta nie straciła na aktualności. Trzeba tylko było uwzględnić fakt, że ta stabilizacja będzie na nieco wyższym poziomie średniej ceny, niż mogło się to wydawać przed tygodniem.

Co prawda pojawiły się czynniki pro wzrostowe – fakt, że zapasy dobrej jakości marchwi topnieją i to nie tylko w Polsce, ale podobne informacje płyną z Holandii i Niemiec. W Holandii widać też wzrost cen marchwi. Jeszcze na początku tygodnia ceny w ofertach eksporterów były tam na poziomie 0,25 – 0,28 euro/kg, a teraz jest to 0,27 – 0,33 euro/kg.

Natomiast o tym, że prognoza stabilizacji jest aktualna wydaje się świadczyć to, co z cenami dzieje się w Rosji. Tam ceny stanęły w miejscu już wcześniej i wciąż pozostają na poziomie 18,00 – 24,00 ruble/kg. Ceny w Polsce „skorzystały” zaś na tym, że ostatnie dni przyniosły umocnienie rosyjskiej waluty i teraz ten przedział 18,00 – 24,00 ruble odpowiada 1,16 – 1,54 zł/kg. Ale trzeba też pamiętać, że na rynek rosyjski trafia też marchew z Kazachstanu czy Mołdawii. Mają one ceny na poziomie 12,00 – 13,00 rubli/kg (bez kosztów transportu).

Hamująco na ewentualne tendencje wzrostowe powinien też działać fakt, że na rynek trafia coraz więcej młodej marchwi z południa Europy. Właśnie tempa nabierają zbiory na Sycylii. Co prawda nie jest to na razie marchew w pełni konkurencyjna dla tej ze zbioru 2014 roku (jak to marchew w pęczkach), ale to, że jej zbiory zapowiadają się na wysokie jest ważne w kontekście informacji o niskim stanie zapasów marchwi „starej”.

Pytanie, które czynniki okażą się bardziej ważkie dla rozwoju sytuacji – czy te pro wzrostowe, czy też te, które działają pro stabilizująco. Ceny na rynku polskim już są relatywnie wysokie. Widać to na wykresie. Pod tym względem sytuacja w stosunku do tej ze stycznia zmieniła się diametralnie. Mało kto na początku roku wierzył zapewne w taką odmianę.

Oczekując pewnego uspokojenia zmian cenowych w nadchodzących dniach, podtrzymać też należy drugą część z poprzedniej prognozy, to znaczy kolejną fazę zwyżki cen w kwietniu, w samej końcówce sezonu.

Zobacz więcej: Marchew

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE