Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Marchew tańsza nie tylko w Rosji

2015-10-29 15:30

Polski rynek marchwi znów jest stabilny i spokojny, a ceny pozostają u nas na rekordowo wysokim poziomie. W dużym hurcie ceny sprzedażowe marchwi szczotkowanej utrzymują się bowiem w przedziale 1,00 – 1,20 zł/kg. Jak już o tym pisaliśmy na lamach portalu fresh-market pl i jak to widać na naszym wykresie, w ostatnich pięciu latach (co najmniej ) tak drogo nie było.

A jak wygląda sytuacja poza granicami Polski? Czy to co się dzieje na rynku marchwi w innych krajach sprzyja utrzymywaniu się wysokich cen u nas, czy też przeciwnie? Za zachodnią i południową granicą nie jest tak źle, choć konkurencja nie śpi. Do poziomu 0,20 – 0,22 euro/kg spadły eksportowe ceny w Holandii (przypomnijmy, że jeszcze w ostatniej dekadzie września ceny te dla marchwi kalibru 50/250 dochodziły do 0,27 euro/kg). „Na szczęście” dla naszych producentów osłabiła się równolegle złotówka i obecnie ten poziom cen to w przeliczeniu 0,85 – 0,94 zł/kg. Przy takich cenach i tak nie jest jednak łatwo konkurować z Holendrami na rynkach za naszą południową granicą.

Sprzyjającą dla polskich eksporterów okolicznością jest na pewno fakt, że na południe od nas marchwi jest mało, a ceny są wysokie. Na Słowacji ceny na giełdach to 0,40 – 0,56 euro/kg (1,71 – 2,39 zł/kg). W Czechach, na giełdzie praskiej średnia cena to 13,45 korony/kg, czyli 2,10 zł/kg. Na Węgrzech, na giełdzie budapesztańskiej średnia cena to 120,00 forintów/kg, czyli 1,82 zł/kg. nawet jeśli marchew w tych krajach taniała w ostatnim miesiącu to, jak widać i tak pozostaje ona droga.

Z sytuacją za naszą południową granicą koresponduje to, co dzieje się na rynku hurtowym na Ukrainie. Tam w końcówce pierwszej połowy października zaczął się ostry wzrost cen marchwi i rezultacie z poziomu 5,00 – 6,50 hrywny/kg wzrosły one do poziomu 9,00 – 10,00 hrywien/kg, czyli 1,53 – 1,70 zł/kg.

Nieco inne wiatry wieją jednak zza Bugu. Ceny marchwi w Rosji i na Białorusi są znacznie niższe od opisanych wyżej. W Rosji ceny nie są aż tak bardzo niskie, bo ostatnio trochę się umocniły, ale wciąż jest to  10,00 – 16,00 rubli/k(za marchew brudną, czyli 0,60 – 0,97 zł/kg i 15,00 – 2,00 rubli/kg za mytą, czyli 0,91 – 1,45 zł/kg. Na Białorusi ceny marchwi w hurcie to 2500 – 3500 rubli białoruskich/kg, czyli 0,54 – 0,76 zł/kg. I na przykład dla Ukrainy właśnie Białoruś staje się teraz najważniejszym źródłem importu warzyw tradycyjnych, w tym marchwi. Nie wykluczone więc, że i w Polsce pojawi się marchew białoruska.

Reasumując, z oglądu sytuacji w opisanych krajach widać, że na wschodzi marchew jest wciąż nieco tańsza, na południowym wschodzie, południu i na zachodzie ceny są wyższe. Jako konkurencja najgroźniejsza jest dla naszej marchwi oferta holenderska. Zwłaszcza jeśliby tamtejsze ceny jeszcze nieco spadły, co jest mało prawdopodobne, bo Holendrzy nie narzekają na popyt. Jednak jeśli złotówka się wzmocni, to konkurencyjność polskiej oferty eksportowej spadnie, a to przełoży się na sytuację w kraju. Chyba, że szybko przyjdzie zima. Wtedy ceny znów zaczną piąć się w górę.

Zobacz więcej: Marchew

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE