Kapusta pekińska – będzie kontynuacja trendu?
Początek czerwca przyniósł duże zmiany w cenach młodej kapusty pekińskiej, Co z resztą nie było niespodzianką, bo trend zaczął się jeszcze w maju. Jednak w mijającym tygodniu tendencja ta wyraźnie nabrała dynamiki.
Między 29 maja a 7 czerwca, czyli w ciągu zaledwie dziesięciu dni, średnia cena sprzedażowa kapusty pekińskiej spadła w dużym hurcie aż o 41 procent. Ceny sprzedażowe zmalały z 3,60 – 4,00 zł/kg do 2,00 – 2,50 zł/kg.
Jak widać to na naszym wykresie powyżej, opisany spadek cen nie spowodował tego, że cena średnia znalazła się na bardzo niskim poziomie. Przynajmniej w dziewięciu na jedenaście poprzednich sezonów było taniej. Jednak jeśli trend będzie kontynuowany, a na to się zanosi, to wkrótce bieżąca cena średnia znajdzie się poniżej poziomu zeszłorocznego. Wtedy wszak cena w czerwcu rosła. Teraz jest przeciwnie.
Ceny „pekinki” spadają, bo na rynku szybko rośnie podaż tej kapusty. W dodatku wzrost podaży odnotowuje nie tylko rynek polski, ale też więcej „pekinki” jest u naszych sąsiadów – w Niemczech, na Słowacji i w Czechach, co uderza w popyt eksportowy. Można więc oczekiwać, że w ciągu następnych dni ceny jeszcze spadną.
Zobacz więcej: Kapusta pekińska ?preview=1