Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Kapusta pekińska – zaczął się cenowy dołek

2020-10-08 09:00

Jeszcze w zeszłym tygodniu ceny kapusty pekińskiej na polskim rynku hurtowym utrzymywały się na wysokim, a nawet bardzo wysokim poziomie. Na początku października cena średnia sprzedażowa w dużym hurcie znów znalazła się na rekordowo wysokim pułapie w porównaniu do poprzednich co najmniej dwunastu sezonów (ujętych w naszym zestawieniu, które posłużyło do wykresu poniżej).

Wysokie ceny były spowodowane przede wszystkim niedoborami podażowymi „pekiny”, które dawały się we znaki rynkowi od początku sierpnia, a były konsekwencją niekorzystnych warunków agrometeorologicznych. Ale we wrześniu pogoda się poprawiła i pozostała dość dobra przez pierwsze dni października. Tu poskutkowało zwiększeniem bieżącej podaży kapusty i lepszą jej jakością. Do tego mamy teraz główny zbiór i „pekinki” na rynku szybko przybywa.

Skutkiem tych zmian było pojawienie się w ostatnich dniach dynamicznego trendu spadkowego, który już przyniósł spadek cen kapusty pekińskiej o 27 procent w zaledwie kilka dni. Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie są w przedziale 1,70-2,10 zł/kg, ale z pewnością jeszcze spadną. Rzut oka na wykres to potwierdza. Zaczął się bowiem, typowy dla tego gatunku, jesienno-zimowy dołek cenowy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE