Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ceny białej kapusty znów „siadły”

2020-04-30 11:00

Już było trochę lepiej. Popyt na białą kapustę na początku kwietnia poprawił się i jej ceny w dużym hurcie wzrosły nawet do 1,00 zł/kg. Niestety, trend zwyżkowy okazał się krótkotrwały. W drugiej połowie bieżącego miesiąca ceny się ustabilizowały, a w trzeciej jego dekadzie przyszła znacząca korekta.

W jej rezultacie ceny białej kapusty z zeszłorocznego zbioru są w dużym hurcie na poziomie 0,60-0,80 zł/kg, co daje spadek o 22 procent od najwyższego pułapu cenowego z początku kwietnia. Przy czym rolnicy nie bardzo chcą sprzedawać po tyle, a z drugiej strony na rynku popyt jest marny nawet i po tych cenach, nie mówiąc już o kapuście drożej.

Jak widać na wykresie obecny poziom ceny średniej nie jest zbyt wysoki w porównaniu do niektórych poprzednich sezonów (o porównaniu do zeszłego roku i ceny 3,60 zł/kg nawet nie ma co mówić). Z drugiej strony to wciąż wyżej niż w pięciu sezonach z naszego zestawienia.

Jeśli chodzi o kapustę młodą, to jej podaż rośnie, ale jest to proces powolny, przynajmniej na razie. Ceny krajowej młodej kapusty w małym hurcie spadły w ciągu ostatniego tygodnia, ale to wciąż poziom 3,00-5,00 zł/szt. Ceny kapusty importowanej z Macedonii to 1,80-2,80 zł/szt.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE