Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Co z tą kapustą

2014-02-11 20:46

Sytuacja na rynku kapusty białej na pewno nie jest komfortowa dla polskich producentów tego warzywa. Na rynku widać więc sporo niepewności i niepokoju. Producenci zadają sobie pytanie: co robić? Sprzedawać czy trzymać?

Wielu już nie chce trzymać kapusty w chłodniach. Żałują, że nie sprzedali więcej jesienią, gdy to kapusta na kwaszenie kosztowała 0,40 zł/kg. Teraz niewiele więcej kupcy oferują za kapustę na rynek świeży. A gdzie koszty sortowania i przechowywania? Ale dalsze przechowywanie oznacza dalsze koszty i wielu chce tego uniknąć.

Tym bardziej, że zima znów odpuściła i ceny po chwilowym wzroście weszły w regres. Znów skup jest po 0,45 – 0,55 zł/kg, do poziomu 0,60 zł/kg za ekstra towar. Ceny eksportowe (na rynek rosyjski) spadły od połowy stycznia z 0,75 – 0,88 zł/kg do poziomu 0,60 – 0,75 zł/kg (17 stycznia 2014 roku. A Holendrzy wciąż naciskają wyprzedając swoje zapasy po 0,13 euro/kg. Może to faktycznie skłaniać do poważnego rozważenia wyprzedaży. Wszak jesienią niemal pewne było, iż do początku roku 2014 cena kapusty białej będzie w okolicach 1,50 zł/kg. A jest niemal trzy razy mniej.

Z drugiej strony z rynku międzynarodowego płyną nie tylko negatywne impulsy. Z Rosji i Ukrainy napływają informacje o w zroście cen. Na Ukrainie za kapustę płaci się już nawet 0,23 euro/kg w tych rejonach, gdzie podaż jest najmniejsza. Choć trzeba pamiętać, że ocieplenie posuwa się na wschód i ten wzrost cen też może być zatrzymany, ale sytuacja podażowa jest tam taka, że ceny jeszcze będą rosnąć. Poza tym zima się jeszcze nie skończyła.

Dzięki rynkom naszych wschodnich sąsiadów kapusta znów się nieco lepiej sprzedaje i ceny eksportowe wyszły już z dołka na wspomnianym poziomie 0,60 – 0,75 zł/kg. teraz jest to poziom 0,65 – 0,75 zł/kg. Mamy zatem jakiś wzrost, choć na razie nie bardzo przełożył się on na ceny dla producentów.

Ogólnie sytuacja jest trudna do prognozowania. Gdyby mróz i śnieg, jakie pojawiły się w połowie stycznia, utrzymały się również przez cały luty i marzec, to nie pomogłaby holenderska wyprzedaż i ceny kapusty już by rosły także dla producentów. Przy wiosennej pogodzie ten wzrostowy trend też powinien się pojawić, ale z opóźnieniem i ze słabiutką dynamiką. Wszystko zależy od tego ile jest na europejskim rynku zmagazynowane dobrej jakościowo kapusty oraz właśnie od tego w jakim kierunku będzie kształtować się pogoda.

Zobacz więcej: Kapusta

Słowa kluczowe: kapusta biała, ceny kapusty, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE