Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kapusta – będzie reakcja łańcuchowa?

2013-12-09 14:40

Ceny białej kapusty ruszyły w górę na Ukrainie. Lada chwila podobny trend spodziewany jest w Rosji. Czy w niedalekiej przyszłości ta wzrostowa tendencja, jak reakcja łańcuchowa, rozprzestrzeni się i na inne kraje europejskie, w tym na Polskę?

Na Ukrainie biała kapusta zaczęła drożeć w minionym tygodniu. Procentowo wzrost ten był nawet dość duży, ale e wcześniej ceny były niskie, to i po podwyżce wciąż ich poziom nie jest jeszcze szczególnie wysoki. Obecnie ceny kapusty białej na Ukrainie są na poziomie 0,12 – 0,14 euro/kg. Podobny poziom obowiązuje w Rosji, z zastrzeżeniem, iż im bliżej Moskwy tym cena wyższa i może nawet przekraczać 0,30 euro/kg w samej Moskwie.

Pewne jest jedno – zarówno Ukraina, jak i Rosja będą bardzo szybko musiały zacząć importować białą kapustę. Wynika to z szybkiego spadku podaży rodzimej kapusty o przyzwoitej jakości. Większość zapasów to towar jakościowo słaby, zbierany w niekorzystnych warunkach meteorologicznych i nienadający się do długiego przechowywania. A to oznacza wzrost cen na tamtejszych rynkach. Można z dużą pewnością założyć, że część potrzeb importowych kupcy z tych dwóch krajów będą zaspokajać na polskim rynku.

Ożywienie w eksporcie zaś przełoży się na ruch cen do góry.  Wiele, jak zwykle zależy od pogody. Jest też kwestia podejścia władz rosyjskich do kwestii importu z Polski. Ale generalnie eksport na wschód, a za nim wzrost cen są praktycznie pewne. Pytanie, jaka będzie dynamika tego wzrostu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE