Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kapusta biała – będzie powtórka z 2011?

2016-10-07 15:00

Sytuacja na polskim hurtowym rynku białej kapusty jest zła. Nadpodaż, kłopoty z jakością i brak klientów – powtarza to każdy producent i handlowiec. Jednak aż tak tragiczna, pod względem cen, jak w październiku 2011 jeszcze nie jest. Na razie bardziej przypomina realia cenowe z analogicznego okresu 2008 roku. Widać to na naszym wykresie poniżej.

Ale jak jest źle, to nie znaczy, że nie może być gorzej. Przykładem choćby przywołany sezon 2011/2012. I w tamtym przypadku i obecnie mieliśmy takie same „preludium” – wysokie ceny białej kapusty w poprzednim sezonie, co zachęciło rolników do zwiększenia produkcji. I produkcja wzrosła – do poziomu, który generuje nadpodaż, ta zaś z kolei leży u źródeł drastycznej przeceny.

Obecnie ceny białej kapusty w dużym hurcie to, na rynku warzyw świeżych, przedział 0,22 – 0,30 zł/kg, zależnie od regionu kraju, wielkości transakcji i jakości. I, co też widać na wykresie, jest to poziom stabilny od niemal trzech tygodni, co przy braku lepszych wiadomości, jest informacją mogącą uchodzić za pozytywną.

Ale widmo dalszych obniżek wciąż jest aktualne. Słabiutki popyt, brak eksportu i słaba jakość dużej części oferty trafiającej na rynek i psującej ceny – to wszystko może być katalizatorem spadków cen kapusty. Pytanie, czy będzie? Bo na przykład w Rosji i na Ukrainie ładna kapusta znów zaczęła drożeć.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE